banner451
24 Ekim 2014 Cuma

Türkiye'de kaç cemaat var?

Türkiye'deki tarikat ve cemaatler hakkında bilmedikleriniz. Sabahat Önkibar’ın yazısı:

21 Temmuz 2012 Cumartesi 15:01
Türkiye'de kaç cemaat var?
İnançlı bir Müslüman olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün bu ülkeye yaptığı en büyük hizmetlerinden biri nedir diye sorsanız, tereddüt etmeksizin tekke ve zaviyeleri kaldırmasıdır derim!

Siyasal İslamcıların hücum edeceği bu hükmümün gerekçesi, Atatürk eğer o tekke ve zaviyeleri kaldırmamış olsaydı, bugün Türkiye’de bırakın her şehir ya da semtte, her mahallede adına İslam denen farklı farklı dinler olurdu. 19. yüzyıldaki tekke ve zaviyelerin tamamına yakını hem emperyalizmin hem de din bezirgânlarının kontrolüne geçmişti.
İslâmi cemaat ve tarikatlar olgusunu incelemiş ve bazılarını çok yakından gözlemlemiş biri olarak bunlarla ilgili tespitlerim şunlardır:

1) Pek çok cemaatın müridi, kendi şeyhlerini (önderlerini) Allahın ya da Hazreti Muhammed'in günümüzdeki vekili gibi görür. Bazıları ise şeyhlerinin, Mehdi Aleyhisselam olduğuna inanır!

2) Cemaatlerin pek çoğunda, bireysel irade ya da sorgulama yoktur. Şeyh ya da önderin sözü Allah kelamı hükmündedir ve önderin emrini tartışmak Kur’an'ı inkâr etmekten daha ağırdır ve direkt küfür olarak adlandırılır. Keza şeyh kime işaret ederse oraya oy verilir.

3) Cemaatlerin birbirini sevmez. Pek çok cemaat kendi dışındaki cemaatlerin şirkte (küfürde) olduğuna inanır.

4) Büyük tabanı olan cemaatlerin bazıları, dış dinamiklerle, yani yabancı istihbarat örgütleri ile direkt irtibatlıdır.

5) Cemaatlerin geneli, iktidar olanı destekler, yani bunlar durakta beklemeyi sevmezler, gelen her iktidar otobüsüne binerler.

6) Her cemaatin kendi gettosu vardır. Aralarında kız alıp verirler, alışverişleri ve arkadaşlıkları beraberdir. Buradan hareketle de bunların birbirinden kopması kolay değildir.

7) Pek çok cemaat, son dönemde holdingleşmiştir. Müritlerin yaptığı ticaret, topladığı kurban derisi ve zekâtlar bu holdinglerin ana sermayesidir. Holdingin mutlak hâkimi de cemaat önderleridir. Şeyh ya da önder, parayı elinde tutanın gücü elinde tuttuğunu bilir ve yönetimi çocukları dışında hiç kimse ile paylaşmaz.

8) Cemaatlerin hedef kitlesi, daha ziyade 16-30 yaş arası olanlardır. Bunlarla önce arkadaşlık kurulur, akabinde kendi sosyal çevrelerine sokularak ona kişilik verilir ve dini hassasiyetler kullanılarak saflara alınır. Yurtlar, dershaneler, okullar, bekâr öğrenci evleri temel alanlarıdır.
9) Cemaatlerin bazılarında, şeyh ya da önderin akşam namazlarını Mekke’de, yatsıyı ise Medine’de kıldığına inanılır. Müritlerine şeyhlerinin evliyalıklarına olan inançları Allah’a imanları gibidir.

10) Bürokrasideki müridin şeyhe bilgi taşıması ve istediğini yapması Uhud Gazası'nda cenk yapması gibidir. Yani bilgi getiren ve icraat yapan peşin olarak şehit ilan edilir. Cemaattan ayrılmak ise sadece cehenneme girmekle değil, dünyadaki türlü felaketlerle, korku salınarak engellenmeye çalışılır. Bu haliyle, bazı cemaatler aslında girilmesi kolay, çıkılması çok zor gizli bir örgüt gibidir.

11) Pek çok cemaatin İslam anlayışı farklıdır. Değil sünnetlerde, farzlar da bile ayrılıklar vardır. Cemaat önderleri kendi çıkarına göre İslamı farklı yorumlar!

12) AKP öncesine kadar, cemaatlerin yüzde 70’i İslâmcı partilere oy vermezdi. Bugün AKP’ye militanlık yapan pek çok cemaat ve İslâmcı grup 90’lı yıllarda Tayyip Erdoğan’ın küfürde olduğuna inanır ve bunu kendi müritlerine açıktan söylerlerdi. Bugün ise bu cemaat ve tarikatların yüzde 90’ı Erdoğan’ın militanı konumundadır

13) Bazı cemaat mensuplarının, yurt dışındaki bankalarda büyük paraları ve muhtelif ülkelerde gayrimenkulleri vardır.

14) Cemaat ve tarikat guruplarına mensup olanların sayıları ise çok çok abartılmaktadır. Bütün bu cemaatlere mensup
olanlar kesinlikle, 500 bin kişinin üstünde değildir. Ancak etki ya da gürültüleri fazladır.

15) Tamamı değil, ama bu cemaatlerin bazılarına göre Türkiye bugün Dar-ül Harp yanı kafir devleti konumundadır ve bu düzende devletten çalmak ve onu yıkmaya çalışmak ibadettir.

16) Bir kaçı hariç, cemaatlerin siyasi bir projesi yani devleti ele geçirmek gibi bir gayesi yoktur. Üç büyük cemaat ise CIA, MI6 ve MOSSAD tarafından yönlendirilmektedir!

17) Cemaatler konusunda, zannedilenin aksine TSK’dan ziyade MİT daha çok bilgi sahibidir ve pek çok mensubu bu cemaatlerin içindedir.
18) Bir kaçı hariç, pek çok cemaatin bilinçaltında Atatürk’e, Cumhuriyet'e ve askere karşı büyük bir kin ve öfke vardır.

İŞTE CEMAATLER HARİTASI

Gelelim Türkiye’deki tarikat ve cemaat gruplarının belli başlılarına:
1) İsmail Ağa Cemaati (Önderi Mahmut Ustaosmanoğlu)
2) Fethullah Gülen Grubu
3) İskender Paşa Cemaati (Zahit Koktu, Esat Coşan ve şimdi oğlu Nurettin Coşan)
4) Erenköy Cemaati (Muradiye Vakfı) Önderleri: Tahir Büyükkörükçü (Gazeteci) Ahmet Taşgetiren ve Topbaşlar
5) Süleymancılar. Önderleri: Kemal Kaçar’ın torunları Denizongun kardeşler.
6) İhlascılar (Enver Ören)
7) Kırkıncı Hoca ve Yazıcılar gibi diğer Nurcu guruplar
8) Nakşibendi Yahyalı Cemaati. Önderi: Ramazan Dinç.
9) Melamiler. Önderi: Ahmet Arslan.
10) Hakikatçiler. Önderi: Ömer Öngüt.
11) Hazneviler. Önderi: Muhammet Muta Haznevi
12) Menzilciler. Önderi: Abdulbaki Erol.
13) İcmalciler. Önderi: Prof.Dr. Haydar Baş.
14) Uşşakiler. Önderi: Fatih Nurullah.
15) Cerrahiler. Önderi: Ahmet Misbah Ermenkul.
16) Kadiri Muhammediye. Önderi: Muhammet Ustaoğlu.
17) Hizbül Tahrir.
18) Tillocular.
19) Galibiler. Önderleri: Hacı Galip Hasan Kuşçuoğlu
20) Halveti Tarikatının Şabaniye kolu
21-Adnan Hoca Grubu
22)Mustafa İslamoğlu Grubu

PROF. DR. HAYDAR BAŞ FARKI!

Açıklıkla söyleyeyim, bir buçuk yıl önce tanıma şansı bulduğum Prof. Dr. Haydar Baş hoca ile arkadaşlarını, pek çok noktada (onlara benzeyen birkaç grup misali) farklı ve samimi buluyorum.
İşte Prof. Haydar Baş’ı farklı kılan özellikleri:
- İslam’ı ya da Müslümanları, Sunni-Şia-Alevi diye ayrıştıran değil, Ehl-i Beyt bayrağı ile bütünleştiren olması!
- Devlet kavramını kutsal görmesi ve Dar-ül Harp (Türkiye kâfir devlet) kandırmacasını reddetmesi!
- Yüzde yüz milli ve anti-emperyalist olması!
- Atatürk’ü ve Cumhuriyet'i seven gerçek bir din âlimi olması!
- Amerikancılara ve küresel siyonizme açıktan tavır alması!
- AKP faşizmi ve ceberrutluğuna rağmen gazete ve televizyonları ile her türlü riske girip açıktan mücadele etmesi!
- İçeriden ve dışarıdan zerre etki altına alınamaması yani yüzde yüz bağımsız olması!
- Irkçı olmayan, Türk milleti kavramını imanın alameti sayması!
- F Tipi örgütle omuz omuza savaşması!
- Dinci değil, samimi bir dindar olması!

ulusalkanal.com.tr

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 27 yorum mevcut

  • enes 8 ay önce yorumlandı

   Okudum okudum okudum sonunda anladim bunlarin rengini amac ortada allah akil fikir verin hidayet etsin insaallah

  • serdar cinel 10 ay önce yorumlandı

   Haydar hocanın doru yolda olduğunu görmek için tarafsız olmak yeterli hicbir akpli diger cemaatleri eleştirmiyor çünkü o cemaatlerden nemalaniyorlar haydar hocayı istedikleri gibi yonlendiremiyorlar

  • behcet 10 ay önce yorumlandı

   Haydar Baş, Ulu Önderimizin saygı duyduğu gerçek müslüman önderlerlerinin çağımız versiyonudur. Kimliğiyle gerçek şuurlu bir müslümandır..

  • YASIN YILDIRIM 10 ay önce yorumlandı

   AKIL INSANIN KULLANDIGI BIR MAAZEMEDIR INSAN GÖNÜLDÜR GÖNÜL PROF HAYDAR BAS

  • Ahmet Hakan 12 ay önce yorumlandı

   tabii ki müslümanız, müslümanı anlatacağız.. atatürk gibi.. haydar baş ı yaklaşık 20 senedir tanıyorum. hergün ona yeniden hayran oluyorum.. dinsizlere ve münafıklara inat, haydar baş var! ve haydar baş'lar kıyamete kadar hep olacaktır. allah ondan razı olsun..

  • Yorumcu 1 yıl önce yorumlandı

   Din ve tasavvuf akimini bilmeden bu dergah ve gruplar hakkinda yapilan "sozde" calisma beni cok gulduruyor, tesekkur ederim ilahi komedya :)

  • MÜCAHİT 1 yıl önce yorumlandı

   arap ülkelerinde cemaat niçin yok

  • DOGRUCU 1 yıl önce yorumlandı

   haydar karabaş

  • herhangi ikisi 2 yıl önce yorumlandı

   ha unutmadan sözde anti kapitalist sözde anti-emperyalist zümre iyi dinle. tayyip sizide zındana tıkmadan uğruna ölünecek kadar sevilen haydar başa gelinde size de kimse dokunamasın. onu sevenler, haydar baş esir edilecek tutuklanacak olursa mahkeme önünde slogan atmazlar ve 1'e 10 alırlar...

  • gamze 2 yıl önce yorumlandı

   çok yanlış yorumlamışsın..türkiye yi esas sömürenleri baştacı yapmak neden ?

  • hasan tekin 2 yıl önce yorumlandı

   bu milletin manevi değerlerine zarar veremeyeceksiniz.sizin bütün oyunlarınız bu millet tarafından biliniyor.lütfen artık saygılı olun.ulusalcılık dersiniz sizin türk olmadığınız hele müslüman olmadığınız alenen ortada.türküz deseniz bile böyle türklük olmaz kendinizi kandırırsınız başkasını değil

  • ZALİMLER İÇİN YAŞASIN CEHENNEM @gazel gazel 2 yıl önce yorumlandı

   bi̇r medya gülene hem cıa ajanı hem rus ajanı hem ingiliz, italyan ajanı demiş farklı dönemde. böyle şey olur mu? kötü birşey oldumu bunu kim yaptı, hemen cemaata at iftirayı...

  • herhangi biri 2 yıl önce yorumlandı

   hem türk milleti kavramını imanın alameti sayması diyosun hem de ırkçı olmayan diyosun...ırkçılığın daniskası sende..o kadar cemaate ve tarikate dil uzatmanın nedeni bu.ırkçılığa karşı geldikleri için...neden haydar başı diğerlerinden samimi bulmanın gerekçesi ise atatürkü ve cuhuriyeti sevmesi diyosun.atatürkü , cumhuriyeti sevmek iman esası olmuş senin gibileri için..bırak bu safsataları ..

  • atakan kaan 2 yıl önce yorumlandı

   ben de tarafsız bir sayfa diye okuyorum, yazar reklam yapıyormuş...

  • gazel gazel 2 yıl önce yorumlandı

   power66 fethullahçılar cıa yeterince açık bilmeyen yok

  • Rüstü Sentürk 2 yıl önce yorumlandı

   omuz omuza savasmak ne demek?lütfen kelimeleri yanlis kullanmayalim.gögüs gögüse savasmak dogru olurdu.insanlar ortak düsmana karsi omuz omuza savasirlar.iki düsman ise gögüs gögüse savasir.lütfen bu hatayi düzeltin,saygilarimla...

  • Serkan 2 yıl önce yorumlandı

   vallahi anlamadım sabahat bey haydar başa mı yazılalım? tövbe tövbe. boş ver onları ben bir tane kurdum ona gel.yukardaki tüm özelliklere ek olarak bunları çift işlemci hızında yapıyorum.benden daha hızlıları illaki olacaktır,memleket sahipsiz değil ya.

  • şanser 2 yıl önce yorumlandı

   işte memleketimizin hali,sosyal güvenlik bakanı faruk çelik beyefendi ismailağa cemaatini ziyaret etmiş.http://www.ismailaga.info/yazi/2012/07/20/faruk-celikten-mahmud-efendi-hazretlerine-ziyaret/

  • hakan 2 yıl önce yorumlandı

   neden bir yere yamanma ihtiyacı duydun sayın yazar

  • power66 2 yıl önce yorumlandı

   e hani basliktaki vaad ettigini yazmamissin. hangi cemaat cia hangisi mi6 hangisi mossad...

  • haydar ayder 2 yıl önce yorumlandı

   bunlarin hepsi bir, bir cemaati diğerinden ayirmak bence yanliş, en büyük tarikat medeniyet tarikatidir vesselam

  • rte 2 yıl önce yorumlandı

   haydarbaşşş

  • ayse bulut 2 yıl önce yorumlandı

   bu cemaatler ortamdan nemalanan menfaat sirketleridir. bol miktarda turediler. gun ola harman ola......

  • hulki 2 yıl önce yorumlandı

   haydar baş ta baş palavracılardan değil mi? azerbeycan dan uydurma eğitim alıp prof. diye dolaşıyor ve sonuç olarak diğerleri gibi arap istilasına hizmet ediyor. arabın uydurma dinine kanmış zavallılar

  • AS 2 yıl önce yorumlandı

   memlekete cemaat olayının cılkı çıkmış olay cümbür cemaat'e dönmüş durumda. atam hayatta olacaktı şimdi hepsi hamamböceği gibi kaçacak delik arardı. o zaman bunlardan memleketimizi temizlemek işi bizlere düşüyor.

  • Yavuzhan 2 yıl önce yorumlandı

   knb belki de senin bir etrafına bakman ve bu ülkenin insanlarının çeşit çeşit farklı fikirlere sahip olduğunu farketmen gerekiyordur. önkibar a laf atmadan önce toplumun senden farklı düşünmesi doğal 70 milyon bireyi olduğunu hatırla ve her birinin bu ülke için sahip olduğu düşüncelerle değerli olduğu öncelikle kabul et.

  • KNB 2 yıl önce yorumlandı

   önkibar haydar baş reklamlarıyla aydınlık gibi bir gazetede itici oluyor. neden seküler kafalı adamlar değil de dinle bir şekilde yakından ilgili adamlar empoze ediliyor bilen var mı? mecbur muyuz islamcının ılımlısına ılıtılmışına sulandırılmışına? islamla şekillenmiş kafadan akılcı yönetim beklenebilir mi? tuzak yazılar yazıyor son dönemde önkibar. yazının ilk bölümü açıklayıcı aydınlatıcı... sonunda parçayı koyuyor... haydar baş...

  TÜM YORUMLAR
  YAZARLAR Tümü
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV

  banner77

  banner220

  banner221

  banner309