Umut ve çözüm nerede

Umut ve çözüm nerede

Dünkü Aydınlık'ın birinci sayfasında iki tür haber vardı. Birincisi, halk hareketi.

İkincisi, kurulu sistemin partileri içindeki çekişmeler.

ÖNCELİĞİ DOĞRU SAPTAMAK


Aydınlık, yerinde olarak Yatağan işçilerinin mücadelesini ve Gaziantep'te Suriye savaşına karşı eylemleri öne çıkarıyor. AKP ve CHP içindeki çelişmeleri ise ikincil önemde görüyor.

Önceliğin doğru saptanması, aslında bir strateji sorunudur. Bu açıdan Cumhuriyet güçleri içinde iki eğilim göze çarpıyor.

Bir eğilim, umudunu AKP ve CHP içindeki çatışmalara bağlamıştır. Beklentileri şöyledir: Tayyip Erdoğan-Abdullah Gül çekişmesi büyüyecek ve Cumhuriyet güçlerinin önü açılacak. CHP içindeki çelişmeler ise yeni örgütsel çözümler getirecek.

Aydınlık, Tayyip Erdoğan iktidarının halkla yıkılacağını görüyor. CHP içindeki çelişmelerden Türkiye'yi kurtaracak bir örgütsel çözüm beklemiyor.

PROGRAMI DOĞRU SAPTAMAK


Bu iki eğilim, arasındaki fark, aynı zamanda bir program farkıdır.

Sistem içindeki çelişmelere bel bağlayanlar, sistemin Turgut Özallardan beri uygulanan Dünya Ekonomisiyle Bütünleşme programını tartışmıyorlar.

Halk hareketine dayanarak Millî Hükümet kurma mücadelesi verenler ise, Millî Direnme Ekonomisi ya da Karma Ekonomi diyebileceğimiz programı savunuyorlar.

UMUDU DOĞRU SAPTAMAK


Tayyip Erdoğan iktidarını kim yıkacak, Türkiye'nin önündeki soru budur. Eğer umut Abdullah Gül ise, Fethullah Gülen müttefik oluyor. ABD ise bu senaryonun olası patronudur. Halk açısından burada hiçbir umut yoktur. Kaldı ki, bu beklenti gerçekçi değildir.

BÜYÜK ÇÖZÜME DOĞRU

Türkiye, bir düzen değişikliğinin eşiğindedir. Dünya Ekonomisiyle Bütünleşme programının sonuna gelinmiştir. ABD'nin yönetim çekirdeği olan CFR üyelerinden Daniel Pipes, Tayyip Erdoğan ekonomisinin manzarası için "korkunç" saptamasında bulunuyor. Bu haberi de dünkü Aydınlık'ın başlık üstünden okuyoruz. Bölgemiz ülkelerini bölme girişimi de bozguna uğramıştır. "Kürdistan" dedikleri İkinci İsrail projesi artık bir hayaldir.

Türkiye, bu iki nedenle Büyük Çözümün arifesindedir. Büyük Çözüme, hâkim sınıf partileri içindeki çelişmelere bel bağlayarak ulaşmayacağız. O zaman hâkim sınıflar içindeki çelişmelerde bize dayatılan rolü üstleniriz.

Tersi olacak: Halk hareketi, sistem içindeki bölünmeleri derinleştirecek. Zaten bu bölünmeler, halk hareketinin dayatmasıyla oldu.

Halk hareketi dağılan sistemin içindeki Cumhuriyet güçlerini elbette doğru mevzilere kazanacaktır.

YATAĞAN'DA KININDAN ÇIKAN UMUT

Bu tabloda Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'ın Türkiye Maden-İş Genel Başkanı Nurettin Akçul ve TES-İş Genel Sekreteri Mustafa Şahin ile birlikte Yatağan işçilerini ziyaret etmesi, yalnız işçiler için değil, Türkiye için bir umut tablosudur. Atalay'ın Direniş Çadırı önünde yaptığı konuşma, işçilerin mücadele kararlılığını güçlendirdi. Maden-İş Şube Başkanı Süleyman Girgin ve TES-İş Şube Başkanı Fatih Erçelik önderliğindeki işçi hareketi kenetlendi.

Bu mücadele sendika başkanlarımızın da vurguladığı üzere, "Ekonomik istiklâl, Cumhuriyet ve Vatan" içindir. İşçi hareketi, Türkiye'ye özelleştirmeyi dayatan küresel efendilerle karşı karşıyadır ve Milletin Türkiyesini kuracak mücadelenin şu anda ön cephesidir.

SINIRDAKİ UMUT


Komşumuz Suriye sınırındaki kentlerimiz de yeni bir mücadele dalgasının arifesindeler. Suriye savaşına karşı protestolar artık geniş halk yığınlarını kapsıyor. Gaziantep halkı, ABD'nin Suriye saldırısının sürükleyip Türkiye kentlerine yığdığı sığınmacıların yarattığı sorunlara artık isyan etmektedir.

Halk, yakıcı çözümler beklemektedir. Düşman, bu eylemleri halklar ve mezhepler arası çatışmalara yöneltmek için pusudadır. Sınır kentlerimizde halka önderlik, mücadelesinin Türkiye'de birlik ve bölge halklarıyla dayanışma yönünde gelişmesini sağlayacaktır. Görev Öncünündür.

SİSTEMİN DEPREM KUŞAĞININ ÜZERİNDEKİ SALTANAT

Tayyip Erdoğan'ın Çankaya'ya tırmanması kimseyi karamsarlığa sürüklemesin. Oturduğu tahtın zemini sallanmaktadır. Sistemin deprem kuşağının üzerine kurulan saltanat, halkın mücadelesiyle yıkılacaktır.

Hedef, Millî Hükümettir.

Cephe, Türkiye cephesidir.

Öncü Parti, İşçi Partisi'dir ve görevinin başındadır.

Doğu Perinçek
Aydınlık/ROTA


banner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MSS - 3 yıl önce
elbette perinçek'in bu sözleri istenen hareketi yüreklendirmek, umutların kaybolmaması için. ancak şu var ki; olacak değişim doğasında var ümitleri kendiliğinden olmaz. ancak ve ancak bir ve daha çok önderin kendilerini öne sürüp mücadeleyi başlatmasıyla gerçekleşir. toplumların hareketinde rastlantılar beklenirse yüzlerce yıl süren karanlık çağlar olabilir. olaylara müdahele zorunludur. özellikle gençlerin enerjisi ve yılmazlığıyla kendilerini öne sürmeleri zorunlu.