banner1199

banner1197

Vatan Partisi hariç hepsi NATO ve AB yanlısı! İşte partilerin dış politikaları

AKP-CHP ve HDP'nin seçim bildirgeleri iç politikada; bölünme açılımı, özerklik ve yeni anayasa gibi kritik başlıklardaki ortaklıklarıyla dikkat çekmişti. Peki ya dış politika? Seçim bildirgelerine yansıyan ifadelere göre meclisteki 4 parti dış politikada ABD, Avrupa Birliği ve NATO'ya sıkı sıkı sarılıyor. Vatan Partisi'nin ise duruşu net! komşularla barış, ABD, AB ve NATO'ya karşı tam bağımsızlık...

GÜNDEM 06.05.2015, 17:11 06.05.2015, 17:15
Vatan Partisi hariç hepsi NATO ve AB yanlısı! İşte partilerin dış politikaları

 7 Haziran seçimlerinden sonra koalisyon hesabını şimdiden yapmaya başlayan Meclis'teki partiler bu yöndeki adımların ilk işaretini de seçim bildirgeleriyle verdi. Dış politikada da ortaklıklar açık bir biçimde göze çarpıyor.

AKP'nin seçim bildirgesinde, ABD, NATO ve AB ile işbirliği vaatleri yer alıyor. "Balkanlar, Kafkaslar, Orta Asya ve Orta Doğu gibi komşu bölgelerde kalıcı istikrar ve barışı temin edecek öncü ve vizyoner rolümüz pekiştirilecektir." sözleriyle de gelecek dönemde aynı politikada ısrar edileceğinin ipuçları veriliyor.

CHP'nin bildirgesinde dış politika; AB'ye üyelik, NATO'ya bağlılık ve ABD ile işbirliği üzerine oturtuluyor. 

MHP'nin bildirgesinde üstü kapalı bir şekilde mevcut koşulların devam ettirileceği mesajı veriliyor. AB'ye üyelik talebi ise açık bir şekilde belirtiliyor.

Ve HDP... Türkiye bağımsızlığına set çeken uluslararası oluşumlara açık destek veren HDP, soykırım yalanında ise diğer partilerden 1 adım öne geçerek emperyalizmin tetikçiliğini yapıyor.
Vatan Partisi ise 4 partinin aksine, ABD, AB VE NATO'ya karşı tam bağımsızlığı savunuyor. Komşularla barış dış politikanın ana ekseni. Bölge ülkelerinin emperyalizme karşı oluşturacağı Batı Asya Birliği savunuluyor.

Bölünme açılımı konusunda "Kandil’e beyaz bayrak çektireceğiz." şeklinde net bir ifade kullanılıyor. Türkiye'deki yabancı üslerin kapatılması ve yabancı askerlerin gönderilmesi vaadediliyor.
ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P