Vatan Partisi'nden Alman Meclisine uyarı: Türk-Alman dostluğuna zarar verme

Vatan Partisi'nden Alman Meclisine uyarı: Türk-Alman dostluğuna zarar verme

Vatan Partisi Ankara İl Başkanı Prof. Dr. Sayın Ercan Enç, Alman Federal Meclisi’nin 2 Haziran 2016 tarihinde gündemine aldığı “sözde Ermeni Soykırımını tanıma” girişimiyle ilgili Ankara’daki Almanya Büyükelçiliği önünde  basın açıklaması gerçekleştirdi.

Prof. Enç açıklamasında, "Alman Meclisi’nin ve hiçbir parlamentonun böyle bir karar alamayacağını, böyle bir kararın Türk-Alman dostluğuna zarar vereceğini" ifadelerini kullandı.

Ercan Enç’in açıklamasının devamı şu şekilde:

Alman Federal Meclisi’nin (Bundestag) 2 Haziran 2016 tarihli gündeminde bulunan sözde ‘Ermeni Soykırımını’ tanıma tasarısını karara bağlayamaz. Böyle bir yetkisi bulunmamaktadır. 

Önergenin özeti, Türkiye’nin sözde  ‘Ermeni Soykırımını’ tanıması ve Ermeni soykırımının Almanya’da eğitim müfredatına girmesidir. Önergede bu yolla Türkiye – Ermenistan ilişkilerin normalleşmesine ve Almanya’daki Türklerle Ermenilerin uyumuna hizmet edileceği iddia edilmektedir.Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki Alman Meclisi 1915 olaylarında soykırım suçu işlendiği konusunda bir karar veremez. Çünkü YETKİSİZDİR. Alman meclisi Mahkeme, üyeleri de Yargıç değildir. Kaldı ki Alman mahkemeleri dahil Almanya’nın hiçbir yasama, yürütme ve yargı kurumları 1915 olayları konusunda  soykırım yapıldığında dahil karar veremez. Bu yetkisizlik kararı bizim ileri sürdüğümüz bir iddia değildir. AİHM ikinci dairesinin ve keza AİHM Büyük Dairesinin 15 Ekim 2015 günü açıkladığı Perinçek – İsviçre Davası kararına göre, 

  1. Soykırım BM 1948 Sözleşmesine göre bir suç  tanımıdır. 1948 sözleşmesine göre soykırım suçunun varlığına ancak eylemin yapıldığı ülkenin yetkili ceza mahkemesi veya Uluslararası Ceza Mahkemesi (Lahey Adalet Divanı) karar verebilir. Dolaysıyla Alman Meclisinin yetkisiz olduğu AİHM kararıdır ve bu karar Alman Meclisini de bağlamaktadır. İşte bu nedenle Yetkisizsiniz diyoruz.
  2. Kaldı ki AİHM 1915 olaylarının Yahudi soykırımdan farklı olduğunu aynı sınıfta değerlendirilemeyeceğini karar altına alarak, dolaylı olarak 1915 olaylarında işlenen eylemlerinin ‘Soykırım’ olarak nitelenemeyeceğini de saplamış olmaktadır. Açıkça ‘Ermeni soykırımı’ yoktur diyememesinin nedeni ise bu konu ’da karar vermeye bizzat kendisinin de yetkili mahkeme olmayışıdır.
  3. Lahey Adalet Divanının 3 Şubat 2015 tarihli Sırbistan-Hırvatistan kararına göre tek başına tehcir yani zorla göç ettirme eylemi soykırım anlamına gelmemektedir.
Bu nedenlerle diyoruz ki:
  • Yetkisiz olduğunuz bir konuda karar vermeyiniz
  • AİHM kararına uyunuz ve saygı duyunuz
  • Tarihsel Türk-Alman dostluğunu zedelemeyiniz
  • Türk düşmanlığını teşvik etmeyiniz
  • Ülkenizde ırkçılığın gelişmesine şans tanımayız.
ulusalkanal.com.tr
banner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.