Vatan Partisi'nden Almanya Başkonsolosluğu önünde protesto: Bu kararı kaldıracağız

Vatan Partisi, İstanbul'daki Almanya Başkonsolosluğu önünde sözde soykırım kararını kaldırtacaklarını açıkladı. Vatan Partisi İstanbul İl Başkanı Erkan Önsel, kararın kaldırılması için Alman Meclisi'ne dilekçe verdiklerini açıkladı. Alman Anayasa Mahkemesi'ne ve Avrupa Konseyi'ne başvuru yapmaya hazırlandıklarını da belirten Önsel, Birleşmiş Milletler'e başvuru için AKP hükümetine baskı yapacaklarını söyledi.

Vatan Partisi'nden Almanya Başkonsolosluğu önünde protesto: Bu kararı kaldıracağız

Vatan Partisi İstanbul İl Başkanı Erkan Önsel, Alman Meclisi’nin sözde Ermeni Soykırımı’nı tanıyan tasarıyı kabul etmesi üzerine bugün Almanya Başkonsolosluğu önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamasında parlamentoların soykırım kararı veremeyeceğini vurgulayan Önsel, Vatan Partisi’nin başlatacağı hukuki sürece ilişkin bilgiler verdi.

Erkan Önsel’in açıklaması şöyle:

2 Haziran 2016 tarihinde Almanya Meclisi’nin aldığı karar geçersizdir.Almanya Anayasası’na da, Uluslararası Hukuk’a da aykırıdır. Nasıl oluyor da Almanya Meclisi kendi hukukunu ve Uluslararası Hukuku çiğneyebiliyor? Çünkü sözde Ermeni Soykırımı’nı tanıma tasarısının gerçek sahibi Amerikan emperyalizmidir.

Almanya bu kararla nefret suçunu tahrik etmektedir. Yeni Solingenlerin kapısını açmıştır. Almanya’da barış ve huzur tehdit altındadır. Amerika, Almanya Meclisi’nin altına bomba koymuştur.

"Ermeni Soykırımı” emperyalist yalandır ve biz bu yalanı AİHM kararı ile bitirdik ve tarihin çöp tenekesine attık. Artık parlamentolar, belediyeler, üniversiteler hatta tarihçiler bu konuda hüküm vermeye yetkili değildir.

"Soykırım suçu” tanımı 1948 BM Sözleşmesi ile tarif edilmiştir. 1915 olaylarına uygulanamaz. AİHM bu durumu Perinçek-İsviçre Davası Kararı ile tespit etmiştir.

Almanya Meclisi’nin aldığı karar, geçmiş tarih ile ilgili değil doğrudan bugün ile ilgilidir. Türk Milleti’nde ve devletinde yükselen vatan savunması kararlılığına karşı bu karar alınmıştır. Almanya Türkiye’ye Almanca değil Amerikanca cevap vermektedir.  Vatan savaşımıza dış cepheden, Almanya’dan yapılan bu saldırıyı püskürteceğiz. Bu kararı kaldıracağız, kaldırtacağız.


 
Vatan Partisi, Almanya Meclisi kararı alır almaz harekete geçmiştir. Dilekçelerimizi Almanya Meclisi Dilekçe Komisyonu’na ilettik. Almanya’nın hukuk ve anayasayı çiğnediğini, mahkeme yetkilerini Meclis’in gasp edemeyeceğini belirttik.
 
Almanya’daki Vatan Partililer çalışıyorlar. Almanya Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapacaklar. Alman Anayasası’sında Uluslararası Hukukun bağlayıcı olduğu belirtiliyor. Ayrıca, ‘’BM Soykırım Sözleşmesine’’ imza atan Almanya, sözleşmede soykırıma karar verecek yerin mahkeme olduğunu kabul etmiş durumda. O nedenle, Alman Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapıyoruz. Alman Anayasası’na göre Uluslararası Hukuku çiğnemiş durumdalar.

Almanya, Avrupa Konseyi üyesidir. AİHM kararları da Avrupa Konseyine üye ülkeler için bağlayıcıdır. Almanya, BM 1948 Sözleşmesi kararına dayanak yapan AİHM’in “Perinçek- İsviçre” davasındaki kararlarına aykırı bir karar almıştır. Bu açıdan Avrupa Konseyi’ne şikayette bulunacağız.Almanya BM üyesi bir ülkedir. BM’in 1948 Sözleşmesi’nde Soykırım kararını, suçu işleyen ülkenin yerel mahkemesi ve Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin alacağı belirtiliyor. O nedenle Birleşmiş Milletler’ede başvuru yapılmalıdır. Vatan Partisi’nin, BM’lere başvuru hakkı yok. Türkiye Devleti’nin başvuru yapması için gerekli girişimlerde bulunuyoruz.

Ayrıca Türkiye-Almanya ekonomik ilişkileri derhal ele alınmalı. Alman şirketleri ile yapılan sözleşmeler durdurulmalıdır.

Türkiye vatan savaşındaki kararlılığını göstermelidir. İncirlik Üssü Amerikan ve Alman uçaklarına kapatılmalıdır.

Almanya Türkiye dostluğunu istiyorsa bu kararı derhal geri almalıdır.

ERKAN ÖNSEL
VATAN PARTİSİ İSTANBUL İL BAŞKANI


Haber: Deniz Adalı
Kamera: Bülent Ünal
ulusalkanal.com.tr

banner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.