Vatan Partisi'nden önemli açıklama

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim'in, "Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin'in, Suriye ile Türk Ordusu arasında irtibat sağlamak için görevlendiriliği söylendi" sözleri ile ilgili Vatan Partisi'nden açıklama yapıldı. Açıklamada, Pekin'in Şam ziyareti ile ilgili herhangi bir koordinasyon görevi olmadığı vurgulandı. Açıklamada, "Bu gerçek, Şam'da gerçekleştirilen üst düzey temaslarda Suriyeli muhataplarımıza da belirtilmiştir" denildi.

Vatan Partisi'nden önemli açıklama

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim'in "Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin'in, Suriye ile Türk Ordusu arasında irtibat sağlamak için görevlendiriliği söylendi" sözleri tartışma yarattı. Konuyla ilgili Vatan Partisi'nden açıklama geldi.

Yazılı açıklamada, "Ziyaret öncesi Türkiye hükümeti tarafından herhangi bir görevlendirme söz konusu değildir. Bu gerçek, Şam'da gerçekleştirilen üst düzey temaslarda Suriyeli muhataplarımıza da belirtilmiştir." denildi.

İşte o açıklama:

21 Ağustos 2015 Cuma günü başta “Sputnik News” haber ajansı olmak üzere çeşitli basın organlarında yayımlanan bir haberde Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Em. Korgeneral İsmail Hakkı Pekin’in Suriye ziyareti konu edilmişti.

Haberde Suriye Arap Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı sayın Velid Muallim’e atfen şu ifade aktarılmıştır: “Bize onun IŞİD’e karşı savaşta Türk ordusu ile Suriye ordusu arasında koordinasyon kurmakla görevli olduğu söylendi.”

Bu ifadeye yansıyan bir yanlış anlamayı düzeltmek isteriz.

Vatan Partisi tüm Ortadoğu’nun ABD güdümlü Büyük Ortadoğu Projesi ile karşı karşıya olduğunu, bu projenin tüm coğrafyanın ülkelerini bölmeyi amaçladığını Türkiye kamuoyuna ilk duyuran partidir.

Hatta Vatan Partisi’nin öncülü İşçi Partisi temsilcileri Suriye makamlarını, bu projeye karşı Türkiye-Suriye krizi patlamadan önce bile uyarmıştır.

Ülkemizde terör estiren PKK’nın bertaraf edilmesi önceliğimiz olmakla beraber Vatan Partisi Ortadoğu’da faaliyet halindeki tüm terör örgütlerini bu projenin unsuru kabul eder ve etnik ve yobaz terörüyle başarılı mücadele için bölge ülkelerinin işbirliğini savunur.

SURİYE ZİYARETİ
Bu siyaseti uygulamak amacıyla gerçekleştirilen bir dizi ziyaretin sonuncusu, 8-11 Temmuz 2015 tarihlerinde Genel Başkan Yardımcılarımız İsmail Hakkı Pekin ve Yunus Soner tarafından Suriye’nin başkenti Şam’a düzenlenmiştir.

Ziyaret öncesi Türkiye hükümeti tarafından herhangi bir görevlendirme söz konusu değildir. Bu gerçek, Şam’da gerçekleştirilen üst düzey temaslarda Suriyeli muhataplarımıza da belirtilmiştir.

Bununla beraber Vatan Partisi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye Silahlı Kuvvetleri ile birlikte ve bölge ülkelerinin desteğiyle terör örgütlerine karşı ayrım yapmaksızın ve ülkelerin önceliklerini göz önünde ortak mücadele geliştirmesini savunur ve destekler.

Bölge dışı kuvvetlerin bu mücadelenin dışında tutulması belirleyicidir.
Suriyeli muhataplarımız, Vatan Partisi’nin yaklaşım ve önerilerini olumlu karşılamış ve aralarında ayrım yapmaksızın tüm terör örgütlerine karşı bölgesel işbirliğine hazır olduklarını belirtmiştir.

ZİYARET SONRASI TEMASLAR
Türkiye ile Suriye arasında teröre ve bölünmeye karşı işbirliğini hedefleyen Vatan Partisi temsilcileri ziyaret sonrası Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı yetkililerini de bilgilendirmiştir.

Ayrıca Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Pekin, ziyaret sonrası Ankara’da bir dizi diplomatik görüşme de gerçekleştirmiştir.

Dolaylı ve dolaysız olarak ABD güdümündeki terör örgütlerine karşı kalıcı zafer için bölge ülkeleri işbirliğini hedefleyen Vatan Partisi çalışmalarını sürdürecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur,

Yunus Soner
Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı

banner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Şakir tüter (vatan partisi üyesi) - 2 yıl önce
vatan partsi cumhuriyetimizin tek koruyucusu olarak siyasal görevlerini yapıyor.başarılarının Devamını dilerim.