Vatan Partisi'nden Perinçek-İsviçre davasına ilişkin açıklama

Vatan Partisi Genel Sekreteri Dr. Serhan Bolluk, Vatan Partisi İstanbul İl Başkanı Erkan Önsel, Vatan Partisi İstanbul 1. Bölge Milletvekili adayı Günizi Dizdar ve Vatan Partisi İstanbul 2. Bölge Milletvekili adayı Elif İlhamoğlu, 15 Ekim Perşembe günü Strazburg’da AİHM Büyük Daire’de görülecek Perinçek-İsviçre Davası’na ilişkin önemli gelişmeleri aktardıkları bir basın toplantısı düzenledi.


Açıklamayı gerçekleştiren Vatan Partisi Genel Sekreteri Dr. Serhan Bolluk AİHM Büyük Daire’nin, “Ermeni Soykırımı” iddialarına ilişkin Perinçek-İsviçre Davası’nda verdiği nihai kararını, 15 Ekim 2015 günü (Yarın) duruşmalı oturumda açıklayacağını bildirdi. Avrupa Parlamentolarının “Ermeni Soykırımı”nı tanıyan Türkiye aleyhtarı kararlarının rafa kaldırılması sonucunu doğuracak bu duruşmaya Vatan Partisi Genel Başkanı Sayın Doğu Perinçek de katılacak.

KAZANAN TÜRKİYE’DİR
Bolluk, “Duruşma aynı zamanda ülkemizi son günlerde içine sokulduğu anafordan çıkarmak için büyük bir fırsattır. Atlantik emperyalistlerinin 97 canımızı elimizden alan büyük terör eylemine Strazburg’dan yanıt veriyoruz. Bu davadan zaferle çıkacağız. Vatanımıza ve milletimize yönelttikleri 4 büyük saldırıdan birini püskürtüyoruz, sırtlarını yere vuruyoruz. Bu Türkiye’nin davasıdır. Doğu Perinçek bu dava için kendisini kahramanca öne atmış, 2005 yılından itibaren bu davayı sahiplenmiş, Vatan Partisi de büyük mücadele vermiştir. Kazanan Türkiye’dir, Türk Milletidir.” dedi.

“STRAZBURG’DA O BİRLİK FOTOĞRAFINI VERELİM”
Siyasi parti liderlerine çağrıda bulunan Serhan Bolluk, “Şimdi hepsi milli birlik ve beraberlikten söz ediyorlar. İşte büyük bir olanak. Hep birlikte Strazburg’da o birlik fotoğrafını verelim. “Ermeni Soykırımı” yalanına karşı başarının altına hep birlikte imza atalım. Böylece toplumun ihtiyacı olan umudu canlandıralım. Milletimizi soykırımcı ilan edemeyeceklerini, bize boyun eğdiremeyeceklerini bir ağızdan haykıralım” diye konuştu.

VATAN PARTİSİ’NDEN TÜRK BASININA ÇAĞRI
Bolluk Türk basınına da önemli çağrılarda bulundu. Gazetelerin, TV kanallarının iç karartıcı görüntü ve haberden geçilmediğini ifade eden Vatan Partisi Genel Sekreteri, Aydın Doğan’a seslenerek, “Aydın Doğan teröre karşı kararlı bir şekilde mücadele edeceğini ilan etti. İşte şimdi onu kanıtlamanın zamanı. Eğer samimiyse bu haberler onun yayın organlarında büyük ölçüde görülmelidir. Bu hepimizin, en başta da Türk basınının görevidir. Strazburg’daki duruşma bu havayı dağıtmak için değerlendirilmelidir. Duruşmadan zaferle dönmek millete umut verecektir” diyerek Türk basınının bugünden başlayarak yapacağı haberlerle bu olanağı değerlendirmesi gerektiğini belirtti.

TÜRKİYE KAHRAMANINI KARŞILIYOR
Serhan Bolluk’un ardından söz alan Vatan Partisi İstanbul İl Başkanı Erkan Önsel Türk Milletini 16 Ekim Cuma günü kahramanını karşılamaya davet etti. 16 Ekim’de Türkiye’ye yeni bir umut ışığının doğdunu söyleyen Önsel, “Genel Başkanımız Doğu Perinçek ifade etti, bu zaferi Mehmetçiğimize armağan ediyoruz. Biz Vatan Partisi olarak bütün gücümüzle Atatürk Havalimanı’nda olacağız. Bütün siyasi partileri o gün omuz omuza olmaya çağırıyoruz. 16 Ekim Cuma günü saat 11.00’da Türk milletini kahramanını karşılamaya Atatük Havalimanına davet ediyoruz” dedi.


DAVANIN KONUSU

Bilindiği gibi, 2005 yılında Sayın Rauf Denktaş başkanlığında oluşturulan Talat Paşa Komitesi, “Ermeni soykırımı” yalanlarına karşı yurtdışındaki milyonlarca yurttaşımızı seferber ederek Batı başkentlerinde mücadele başlattı.
Bu çalışmalar kapsamında, “Ermeni soykırımı” iddialarının “emperyalist bir yalan” olduğunu vurgulayan Vatan Partisi Genel Başkanı Sayın Doğu Perinçek, bu açıklamaları nedeniyle İsviçre mahkemelerinde yargılanmış ve çeşitli cezalara çarptırılmıştı.

Doğu Perinçek bu karara karşı bireysel başvuru hakkını kullanmış ve konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne götürmüştü.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi 2. Dairesi’nin, 27 Aralık 2013 tarihinde verdiği kararda, İsviçre mahküm edilmişti.

AİHM KARARI: TÜRKİYE SOYKIRIM YAPMADI

Karara göre;

- 1915 olaylarının niteliği tartışmalıdır. Bu konuda alınmış bir yargı kararı yoktur.

- Bu açıdan da 1915’de yaşananlar, 2. Dünya Savaşı’nda yaşanan Yahudi soykırımından farklıdır.

- Konu, tarihçilerin tartışmaları gereken ve tartışmakta oldukları bir husustur. Dolayısıyla bu konuda parlamentolar ve mahkemeler karar veremez.

- 1915 olaylarının “soykırım” olarak nitelendirilemeyeceğinin savunulmasını yasaklamak ve bunu cezalandırmak, düşünce özgürlüğüne aykırıdır. Bu tür yasaklamalar ve cezalandırmalar AİHS’nin 17. maddesi kapsamında değerlendirilemez.

NİHAİ KARAR YARIN

İsviçre Hükümeti bu karara karşı AİHM’i Büyük Dairesi nezdinde itiraz etmişti. 28 Ocak 2015 tarihinde Strazburg’da AİHM Büyük Dairesi’nde yapılan duruşmaya Doğu Perinçek ve onun safında Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile İsviçre ve onun safında Ermenistan Hükümeti katılmıştı.

AİHM Büyük Dairesi, 9 Temmuz 2015 günü nihai kararını verdi. Kararın yazılımı tamamlandı. Karar, 15 Ekim 2015 günü, yerel saatle 11.45’te Strazburg’da yapılacak duruşmada dünya kamuoyuna açıklanacak. Duruşmada Doğu Perinçek de hazır bulunacak.

AİHM’nin vereceği bu nihai karar, 42 Avrupa Konseyi üyesi devleti doğrudan, diğer devletleri ise uluslararası hukuk açısından bağlar.

AİHM’nin vereceği bu karar, bugüne dek Avrupa Parlamentolarında alınan Türkiye aleyhtarı kararlar ve uygulamalar açısından tarihi bir öneme sahip olacak.

KARARIN SONUÇLARI NE OLACAK

AİHM Büyük Dairesi, 2. Daire’nin kararını beklentimiz doğrultusunda onadığında;

- “Ermeni soykırımını tanıma” kararı alan devletler, bu parlamento kararlarını geri almak zorunda kalacaklardır.
- Mevzuatlarında “Ermeni soykırımını inkar”ı suç kabul eden ve cezalandıran devletler, mevzuatlarını derhal değiştirmek durumundadırlar.
- İsviçre, Doğu Perinçek hakkında verilen ve AİHM tarafından AİHS’ne aykırı olduğu saptanan ceza mahkemesi kararını iptal etmek, mahkemelerince benzeri kararlar alınan devletler de, bu kararları ortadan kaldırmak zorundadırlar.

- 1915 olaylarını ders kitaplarında “soykırım” olarak niteleyen devletler, müfredatlarını buna göre değiştirip, düzelteceklerdir.

ulusalkanal.com.trbanner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.