Yıkıldıkları için faşizme başvuruyorlar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın iki günlük Antalya ziyareti öncesi Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyelerine yönelik yapılan göz altılar bugün Adliye önünde yapılan basın açıklamasıyla protesto edildi.

 Yıkıldıkları için faşizme başvuruyorlar

Hafta sonu Antalya'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyareti sebebiyle kent merkezinde ve ilçelerde sıkı yönetim ilan edildi. 14 Aralık günü Başbakan Erdoğan'ın Gazipaşa ve Manavgat ilçelerini ziyareti öncesi Alanya TGB'den 9, Manavgat TGB'den 3 ve 15 Aralık günü merkez Kepez ilçesi ziyareti öncesi de Antalya TGB'den 26 kişinin polisin sert müdahalesi ile göz altına alınmasına tepki gösterildi. İlçelerde gözaltına alınan TGB üyeleri Başbakan Erdoğan'ın ilçeden ayrılmasının ardından serbest kalırken, Antalya TGB ve Türkiye Liseliler Birliği (TLB) üyesi gençlerin gecenin geç saatlerine kadar karakolda tutulmaları tepki çekti. Yaklaşık 12 saat gözaltında kalan gençlerden TLB üyesi 5 genç savcılık ifadesini vermek üzere bugün sabah saatlerinde Antalya Adliyesi'ndeydi. İfade işleminin ardından TGB'liler Adliye önünden yaptıkları basın açıklamasıyla yaşananları kamuoyu ile paylaştı. Gençler,"Bizler Mustafa Kemal’in tam bağımsız Türkiye’sini kuracağız. Tayyip Erdoğan’ların faşizmini yıkacağız" dediler. TGB'li gençlere arkadaşları ve ailelerinin yanı sıra İşçi Partisi ve Antalyalılar da destek verdi.

Faşizm Parmak Kırdı, Gençler Faşizmin Kolunu Kıracak
TGB İl Başkanı Alparslan Güneş Başbakan Erdoğan'ın ziyaretleri öncesi kendilerine yönelik yapılan göz altıları 'faşizmin uygulamaları' olarak niteleyerek Erdoğan'ın son 10 günde gittiği illerde 150'ye yakın TGB üyesinin gözaltına alındığını belirtti. Güneş; "Tayyip, Gül, Gülen iktidarı Türkiye’de açıktan bir faşizm uygulamaktadır. Bunun en önemli göstergesi Tayyip Erdoğan’ın son 10 günde gittiği bütün illerde 150’ye yakın arkadaşımızın gözaltına alınması olmuştur. Hatta o faşizm, arkadaşlarımızın parmağını kırmıştır. Sadece arkadaşlarımızın değil, gençlik mücadelesinin parmağını kırmıştır. Ama bu gençlik faşizmin kolunu kırmasını da bilir" ifadelerini kullandı.

Yıkıldıkları İçin Faşizme Başvuruyorlar
Trakya’da, Edirne'de ve Antalya'da boş meydanlara konuşan Tayyip Erdoğan iktidarının yıkıldığı görüşünü savunan Güneş, AKP'nin yıkıldığı için açıktan faşizm uyguladığını kaydetti. Güneş; "Tayyip Erdoğanlar, Abdullah Gül’ler, Haziran direnişiyle onları yıkacak gücü görmüşlerdir. Bu güç ayağa kalkan gençliktir. Onun içindir ki gittiği her yerde bu gençlik hareketinin merkezi ve öncüsü TGB’yi hedef almaktadırlar" şeklinde konuştu.

Birliktelik Ruhu AKP'yi Yıkacak
Valiler ve Kaymakamların Başbakan'ın ziyareti öncesinde yapılacak işlere TGB'lilerin göz altına alınmasını da eklediklerini, kentte adeta olağanüstü hal ilan ettiklerini kaydeden Güneş şunları söyledi; "Valiler, Kaymakamlar Başbakanın geleceği yerlerde yapılacak işlere birde 'TGB’yi gözaltına almayı' da ekliyorlar. Adeta olağanüstü hal ilan ediyorlar. Spor karşılaşmalarını iptal ediyorlar. Cenazeleri kaldırtmıyorlar. Memurları mitinge katılmaya zorluyorlar. Dün bu faşizm Antalya’da da baş göstermiştir. Alanya ve Manavgat dan sonra Antalya’da da TGB bürosu abluka altına alınmıştır. Yürümemize izin verilmemiş, demokratik hakkımız olan eylem hakkımız engellenmiş ve 26 arkadaşımızla birlikte göz altına alındık. Bu sabah TLB'li arkadaşlarımız Adliye'ye ifade vermek üzere getirildiler. Arkadaşlarımız dün gece göz altından çıktıktan sonra evlerine, ailelerinin yanına döndüler. Aileleriyle birlikte omuz omuza o Tayyip Erdoğan'ın faşizmine karşı, birlikteliği ve o ruhu bu sabah Adliye'ye gelerek bir daha gösterdiler. İşte bu ruh Tayyip Erdoğan'ın iktidarını yıkacak" dedi.

Atatürk'ün Bağımsız Türkiye'sini Kuracağız

TGB Başkanı Güneş konuşmasını şöyle sürdürdü; "Korku dağları sarmıştır. Ancak korkunun ecele faydası yoktur. Yıkılıyorlar, yıkılacaklar, ilan ediyoruz. Cumhuriyet yıkıcılarının iktidarını yıkacağız. O günler yakındır. Korkuyorlar, korksunlar. Bizlerin gözlerinde korku belirtisi var mı? Yok, korkmuyoruz. İşbirlikçi ve hainler korkak olur. Bizler Mustafa Kemal’in askerleri yeniden Mustafa Kemal'in tam bağımsız, başı dik, Aydınlık Türkiye’sini kuracağız. Tayyip Erdoğan’ların faşizmini, diktasını yıkacağız."

Liseliler, Göz Altılarınız Bizi Yıldıramayacak
Antalya TLB İl Başkanı Egehan Soysüzen de açıklamada söz aldı ve göz altıların kendilerini yıldıramayacağını söyledi. Önlerine korku duvarlarının kurulmak istendiğini kaydeden Soysüzen, "Korkmuyoruz. Bu duvarları yıkacağız" diye konuştu.

Analardan Çocuklara Tam Destek
Gözaltına alınan ve gece serbest bırakılan bir TLB üyesinin annesi Nebahat Milli gençlerin vatanı ve cumhuriyeti savunmalarının suç olarak görülmesine tepki gösterdi. Milli,"Bizim çocuklarımız yanlış bir şey yapmadılar. Vatana ve cumhuriyete sahip çıkmak suçsa evet onlar bu suçu işlediler. Çocuklarımızın yanındayız. İleri demokrasi de bunlar suçsa, bende destekçileriyim" diye konuştu.
Açıklamanın ardından Antalya Adliyesi'nden "Atatürk Gençliği Görev Başında", "Mustafa Kemal'in Askerleriyiz", "Kahrolsun AKP Diktatörlüğü" sloganları yükseldi.

Öte yandan, Başbakan Erdoğan'ın Antalya ziyareti için kentte adeta sıkı yönetim ilan edilmişti. Erdoğan'ın Antalya ziyaretinin bilançosu ise ağırdı. Polisin sert müdahalesinin ardından gençler parmak ve boyunlarından yaralanmış, toplamda 38 TGB'li genç göz altına alınmıştı. İşçi Partisi'nin Kepez İlçe Örgütü'nden açılan 'Cumhuriyeti yıkanları yıkacağız' pankartı Kepez Belediyesinin dev afişiyle perdelenmiş, Başbakan Erdoğan'ın pankartı ve binayı görmesi engellenmeye çalışılmıştı. Başbakan Erdoğan'ın konvoyunun geçişine kadar süren pankartı kapatma işlemi esnasında İşçi Partisi binası saatlerce polis ablukasında tutulmuş, binaya giriş çıkış engellenmişti. Antalya'da yerel spor müsabakaları da Erdoğan'ın Antalya'ya ziyareti öncesinde tatil edilmiş, kent merkezinde ve ilçelerinde bir çok cadde, sokak trafiği açılış saatlerine göre ayarlanmıştı. Özel bir tur şirketinin otobüsleri de göz altı aracına dönüştürülmüştü.

Haber: Devrim Dönmez - Fotoğraf: Merve Demirağ / ANTALYA

ulusalkanal.com.tr


banner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.