YSK Başkanı'ndan çok kritik uyarı: O tarih yanlış dikkat edin

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, vatandaşları uyardı.

YSK Başkanı'ndan çok kritik uyarı: O tarih yanlış dikkat edin

YSK Başkanı Sadi Güven yaptığı yazılı açıklamayla, 1 Kasım 2015 Pazar günü yapılacak 26. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde, seçmenlerin kütüğe kayıt olmaları için son tarihin 31 Ağustos 2015 olduğu yönünde yapılan açıklamaların yanlış olduğunu belirtti.

Güven, Yurt içi seçmen listelerinin muhtarlıklarda 2 Eylül 2015 Çarşamba günü saat 08.00'de askıya çıkarılacağını, 10 Eylül 2015 Perşembe günü saat 17.00'de askıdan indirileceğini açıkladı. Ayrıca Güven, vatandaşların Yüksek Seçim Kurulu'nun internet sayfasından da (www.ysk.gov.tr) seçmen kütüğüne kayıtlı olup olmadıklarını, aynı hanede ve binadaki diğer seçmenleri de sorgulama imkanına sahip olacağını ifade etti.

YSK Başkanı Güven tarafından yapılan yazılı açıklama şu şekilde:

Son günlerde yazılı ve görsel basında;

1 Kasım 2015 Pazar günü yapılacak 26. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde, seçmenlerin kütüğe kayıt olmaları için son tarihin 31 Ağustos 2015 olduğu yönünde açıklamalar yapıldığı, dolayısıyla vatandaşlarımızın yanlış bilgilendirildiği gözlemlenmiştir.

1- Yurt içi seçmen listeleri; muhtarlıklarda 2 Eylül 2015 Çarşamba günü saat 08.00'de askıya çıkarılacak, 10 Eylül 2015 Perşembe günü saat 17.00'de askıdan indirilecektir. Ayrıca vatandaşlarımız, Yüksek Seçim Kurulunun internet sayfasından (www.ysk.gov.tr) seçmen kütüğüne kayıtlı olup olmadıklarını aynı hanede ve binadaki diğer seçmenleri de sorgulama imkânına sahip olacaktır.

Vatandaşlarımızın askıya çıkarılan yurt içi seçmen listelerine yazılmak veya bilgilerinde düzeltme yapmak için 10 Eylül 2015 tarihine kadar; ikamet adreslerinin bağlı olduğu nüfus müdürlüğüne elektrik, su, telefon, doğalgaz abonelik sözleşmesi veya faturası, noterden tasdikli kira sözleşmesi gibi belgelerden birisi ile bizzat başvurup adres beyan formu doldurmaları ve nüfus müdürlüğünce tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneği ve eklerini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim etmeleri gerekmektedir. Seçmenler askı süresi içinde başvurularını, yukarıda sayılan belgelerle birlikte herhangi bir yer nüfus müdürlüğüne de yapabileceklerdir.

Nüfus Hizmetleri Kanunu'nun 50. maddesinin üçüncü fıkrası gereği özel vekâletname ile başvuranlar sadece vekâlet veren adına adres beyanında bulunabileceklerdir.

Öğrenim gördükleri yerde oylarını kullanmak isteyen seçmen niteliğine sahip öğrencilerin (askeri öğrenciler hariç), öğrenim gördükleri okuldan, o okulun öğrencisi olduklarına ve yurt müdürlüklerinden, yurtta kaldıklarına ilişkin alacakları belgeler ile kaldıkları yurdun bağlı bulunduğu ilgili nüfus müdürlüklerine bizzat başvurmaları ve tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneği ve eklerini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim etmeleri yeterli olacaktır.

2- Yurt dışı seçmen listeleri, www.ysk.gov.tr adresinden güvenli sorgulama yöntemi kullanılarak 2 Eylül 2015 Çarşamba günü Türkiye saati ile 08.00'de askıya çıkarılacak, 10 Eylül 2015 Perşembe günü 17.00'de askıdan indirilecektir.

Seçmen niteliğine sahip ve yerleşim yeri yurt dışı olduğu halde, Yurt Dışı Seçmen Kütüğünde ismi bulunmayanlar ile bilgilerinde düzeltme yapmak isteyen seçmenlerin, kendilerine en yakın dış temsilciliğe başvurarak Adres Beyan Formu (B) doldurmaları yeterlidir. Vatandaşlarımız askı süresi içinde yurt içindeyseler en yakın nüfus müdürlüğüne pasaportları ile birlikte müracaat ederek Adres Beyan Formu doldurmaları ve nüfus müdürlüğünce tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı Adres Beyan Formunun bir örneği ve eklerini Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına doğrudan vermeleri ya da ilçe seçim kurulları aracılığıyla iletmeleri gerekmektedir.

Askı süresi içinde vatandaşlarımızın nüfus müdürlüklerine veya dış temsilciliklere posta ile yapacakları müracaatlar ile askı bitiş tarihi olan 10 Eylül 2015 Perşembe günü saat 17.00’den sonra yapılan başvurular dikkate alınmayacaktır.

1 Kasım 2015 itibariyle 18 yaşını dolduracak olan kişiler yerleşim yeri adreslerine göre yurt içi veya yurt dışı seçmen kütüğüne otomatik eklenecek olup herhangi bir işlem yapmalarına gerek yoktur.

Sonuç olarak vatandaşlarımıza yurt içi / yurt dışı seçmen listelerine kayıt olmaları veya bilgilerini güncellemeleri için 10 Eylül 2015 Perşembe Türkiye saati ile 17.00’ ye kadar süre tanınmıştır.


ulusalkanal.com.tr

banner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.