‘Hayır’cı gözüküp ‘evet’e çalışan Kılıçdaroğlu


Rıza Zelyut

Rıza Zelyut

20 Nisan 2017, 10:35

Dünkü yazımda bir rakamsal gerçeği gösterdim: Eğer, “hayır” diyenler “evet” cephesinden yüzde bir buçuk oy daha koparabilselerdi, evetçiler yenilmiş olacaktı.

Bunu engelleyen en önemli etmen, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bilerek yanlış yürüttüğü kampanya oldu.
Bu iddiamızın kanıtları pek açık:

“Evet”in yüksek olduğu bölgeler Karadeniz ve İç Anadolu oldu.

Yine Güneydoğu’nun belli bir kesimi ciddi oranda AKP’ye yöneldi.

Evet’e yüklenen Anadolu, terör konusunda duyarlı…

Güneydoğu’daki evetçiler ise terörden çok çekmiş ve artık yeter diyenler.

Farklı kitleler gibi görünseler bile, Türk ve Kürt evetçiler, teröre karşı duruşta yan yana geldiler.

PKK VE FETÖ’YÜ YOK SAYDI

Bu duyarlılığa karşın Kılıçdaroğlu, PKK terörünü ve FETÖ konusunu inatla görmezden geldi. Böylece, koruyuculuk yapar duruma geldi. Daha da kötüsü, bu terör örgütleri ile CHP’nin bağlantılı gösterilmesine bile ses çıkarmadı. Bu tehlikeli durumu, 16 Şubat 2017 tarihli “Hayır için Kılıçdaroğlu İstifa Etmeli” başlıklı yazımda dile getirmiştim. Buyurun okuyalım:
“Üstüne üstlük Kılıçdaroğlu bu suçlamalara doğru dürüst cevap bile veremeyecek. Verir ise FETÖ ve PKK’nın arkasında duran Amerika’yı gücendirmekten çekinecektir. Çünkü Kemal Kılıçdaroğlu, bizim “Muaviye’den Erdoğan’a Din ve Siyaset” adlı kitabımızda gösterdiğimiz gibi, Büyük Ortadoğu Projesi’nin hayata geçirilmesi için ABD tarafından CHP’nin başına getirilmiştir. Bu komplonun ayrıntılarını daha önce çok yazdım.

Devlet Bahçeli de Amerikancı “Ilımlı İslam Projesi” için devşirilerek AKP’nin destekçisi haline sokulmuştur.

Bu yüzden, FETÖ ve PKK’ya açıkça karşı çıkacak biçimde, AKP’nin bu iki terör örgütüne yaptığı katkıları bu Kılıçdaroğlu anlatamaz, anlatmayacaktır. Bugüne kadar anlatmadı da...”

ERDOĞAN’A CEVAP VEREMEDİ

Gördünüz: Cumhurbaşkanı Erdoğan, anayasayı çiğneyerek tam bir taraf haline gelerek hayır diyecekleri, PKK ile FETÖ ile eş gösterdi.

Peki bu suçlamaya karşı Kılıçdaroğlu ne yaptı?

Başını eğdi, duymazdan geldi.

Kılıçdaroğlu, AKP-FETÖ bağlantılarını, AKP’nin PKK temsilcileri ile yürüttüğü açılım pazarlıklarını belgelerle ortaya koymaktan özenle kaçındı. Böylece kökü Amerika’daki iki terör örgütünü kötüleyen durumuna düşmek istemedi.

Yine kampanya sürecinde bu nedenle:

| Ankara’da resmi bayrakmış gibi göndere çekilen Kürdistan bayrağı rezaleti konusunda sessiz kalmıştır.

| Amerika’nın Suriye’yi bombalamasına laf dememiştir.

| Erdoğan’ın Yahudi lobisi ile pazarlığını bile eleştirememiştir.

Bu yüzden de referandum işini hep akademik tarzda ele almış; evetçileri ikna etmek yerine zaten hayır diyeceklerle zaman doldurmuştur.

AKP’LİLER, ALEVİLİK ÜSTÜNDEN VURDU

Referandum sürecinde CHP’nin sahadaki çalışmalarını yakından izledim; hatta aralarına katıldım. Özellikle kadınların etkin çalışmalarına tanık oldum. Ama onlar bile genel başkanlarının tutumundan memnun görünmüyorlardı. Partililer, “Şimdi eleştiri zamanı değil, referandumdan sonra!” diyorlardı.

Üstüne üstlük bu referandum çalışmasında AKP’liler Kılıçdaroğlu’nun Alevi oluşunu çok sıkı biçimde kullandılar. Bunu meydanlarda dile getirmediler ama kendi aralarında, “Bir Kızılbaş’a mı oy vereceksiniz?” diye başlayan sıkı konuşmalar yaptılar. Bunu bizzat kulağımla duydum. Evet diye bağıran bir AKP’li kadın grubu ile konuşunca onların evet demek için Kılıçdaroğlu dışında tek bir gerekçe üretemediklerini gördüm.

İçlerinden birisine, “Neyi var Kılıçdaroğlu’nun, dürüst adam!” dedim.

O genç kadın, “Ama o Alevi! Nasıl onunla bir olalım?” diye cevap verdi.

Acı ve ayıp ama bu bir Türkiye gerçeği… Sünni çoğunluk, Alevi bir siyasetçiyi kendisine neredeyse hasım gibi görüyor.

Kılıçdaroğlu; bu yönüyle de CHP için bir ayakbağı halindedir. Bunu CHP’deki Alevi kökenli delegeler de artık görmeliler:

Eğer 2019 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimine Türkiye, Kılıçdaroğlu yönetimindeki bir CHP ile giderse, hiç kuşkunuz olmasın ki Tayyip Erdoğan kolayca seçilecektir.

Alevi toplumundan gelen bir yazar olarak öneriyorum: Kılıçdaroğlu, Alevi kökenli olmasına karşın Alevi toplumuna en küçük faydası olmamış bir siyasetçidir. CHP’ye ve Türkiye’ye çok zarar vermektedir. Bir an önce görevini genç ve cevval bir isme devretmelidir.

Eğer bunu yapmaz ise CHP’liler harekete geçerek partiyi PKK’cı ve FETÖ’cü Kılıçdaroğlu kliğinden kurtarmalıdır.

Rıza Zelyut
ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nedim karakuş - 1 ay önce
SİZİN HESAP YANLIŞ HAYIRCILAR EVET CEPHESİNDEN 1.5 DEĞİL 0.75 PUAN KOPARSALAR YETİYORDU.
Avatar
kemal turan - 1 ay önce
Kılıçdaroğlu vatan ve millet konusunda tek bir söz edemez. Bunun için aktüel, magazin, popüler davranmayı seçmiş...
Avatar
Halil Yildiz - 1 ay önce
Sayın yazarım size hak veremeseydik keşke. Bu Kılıçdaroğlu partinin başında olmasaydı halkoylamasi sonucu farklı olurdu. Siz bu yazinizla da halkoylasi sonucunu kabul ediyorsunuz, YSK'nın bu sonucu doğru diyorsunuz. Halk bu işte katakulle olduğuna inanıyor ne yazık ki benim gibi. Siz bu durumu kabullenerek yasadışı bir seçime yasallik izlenimi veriyorsunuz.