İdeolojisiz muhalefet yenildi


Rıza Zelyut

Rıza Zelyut

05 Kasım 2015, 17:14

Seçim sonuçlarıyla ilgili olarak değerlendirme yapanların atladıkları temel gerçek şu: 1 Kasım’da halk, ideolojisini terk eden partileri cezalandırdı.

Bunların başında da “Yeni CHP” geliyor.

Şimdi bu partinin tepesine çöreklenmiş olan Amerikancı kadro, oyları koruduğunu ileri sürüp yenilgiyi başarı gibi gösterme peşinde.

Ama aldıkları yüzde 25’in en az yüzde 12’si, Erdoğan korkusu/nefreti ile CHP’ye sığınmış seçmen.

Bunun böyle olduğunu, CNN Türk’te Çarşamba gecesi yayımlanan kamuoyu yoklama sonuçları da gösterdi.

Araştırmaya göre, CHP’ye oy verenlerin sadece yüzde 53’ü partiyi benimseyerek oy vermiş.

Yeni CHP’ye bağımlılık yerlerde sürünüyor. Bu partiye istemeden oy verenler, CHP’yi hâlâ cumhuriyet değerlerini savunur sanıyor…

Halbuki Kılıçdaroğlu başkanlığındaki yıkım ekibi, partiyi tarihsel köklerinden kopartmak için elinden geleni yaptı. Düşünün ki CHP’yi CHP yapan; Türkiye’yi 1923’ten sonra hızla kalkındıran ve çağdaşlaştıran 6 OK’u bile attılar partiden. Seçimlerde sokaklara 6 OK’lu CHP bayrakları bile astırmadı bu yıkım ekibi…

Laikliği, çağdaş eğitimi, emeğe saygıyı, gelir dağılımında eşitliği, devrimciliği, emperyalist sömürüye karşı çıkmayı, milli değerleri yüceltmeyi terk etti.

Çünkü bunlar, ABD’nin de PKK’nın da Fethullahçı terör örgütünün de işine gelmiyordu.

Vatandaşa sadece para vaat etti.

Yani bir tür rüşvet….

Halkımız, ideolojisini terk eden CHP’nin rüşvetçi politikasına yüz vermedi…

***

“Dersimli Kemal’im!” diyerek derebeylik düzenine özlem çektiğini dışa vuran… Atatürk’ü ve CHP’yi karalayan Erdoğan’a bu yönde tek laf etmeyen… Bölücü PKK’nın siyasal uzantısı HDP ile Barış Bloku kuran… Cumhuriyet sabotajcısı F Tipi örgüte arka çıkan… Gericileri partiye doldurup imam hatip ve türban savunuculuğuna kalkışan… CIA’nın koruduğu isimleri kendisine genel başkan yardımcısı yapan… “Laiklik karın doyurmaz!” diyerek aklı ve bilimi kötüleyen bir lidere neden oy versin aklı başındaki insanlar? Üstelik bu Yeni CHP’liler şimdi müthiş bir karamsarlık yayarak , vatandaşı aşağılayarak yenilgilerini gizliyorlar.

Yenilen CHP değil; Amerikancı Yeni CHP’dir…

Onlar gider, yeni bir umut doğar…MHP ÇAKILDI

Bu seçimde derin yara alan MHP de ideolojisini yitirmenin darbesini yedi.

MHP Lideri Devlet Bahçeli, 2002’den beri kendisine ve partisine her an siyasi bir komplo yapılacağı saplantısı içinde. Bu yüzden Ülkü Ocakları’nı bile etkisiz hale getirdi. Böylece gençliğini yitirip yaşlılar partisi haline geldi. Onun boşalttığı alanı da AKP, gençlik örgütünü kuvvetlendirerek doldurdu. Yetmedi, Osmanlı Ocakları adı altında tamamen cumhuriyet karşıtı bir ideolojinin eseri olan örgüt yaratıp bunu sokağa bile saldı.

Böylece AKP sağ gençliği toplarken MHP korkudan Ülkücüleri tırpanladı.

Üstüne üstlük parti tabanı milliyetçi iken Bahçeli ve ekibi; Türk ordusunu kötüleyen bir tutum içine girdi. Fethullahçı kumpasçıların Ergenekon ve Balyoz tuzaklarına arka çıktı. Böylece de istemeden bile olsa Amerikan planlarına paralel hale geldi.

Yetmedi; parti içinde liderlik vasfı taşıyan, halkta belli bir karşılığı bulunan isimleri ezdi. Böylece kamuoyunda bu MHP; Devlet Bahçeli’nin özel partisi gibi bir görüntü vermeye başladı.

Hele bir de politikanın en kritik yerlerinde yaptığı hatalar buna eklenince; MHP, AKP’nin can simidi gibi görülmeye başlandı. Bunun üzerine MHP’deki milliyetçi seçmenin yüzde otuza yakını, bu parti yerine, kendisine maddi vaatlerde de bulunan AKP’ye yöneldi.

Belli ki MHP politik, ideolojik ve kadrosal olarak tıkanmıştır. Partinin, Atatürk milliyetçiliği temelinde yeniden örgütlenmesi ve AKP’ye kaptırılan alanlarda MHP’li gençlerin de boy gösterme zamanı gelmiştir.

Sayın Bahçeli’nin yapacağı en doğru iş; MHP’nin onursal genel başkanı konumuna geri çekilmesidir…

HDP ÇÖKECEKTİR

7 Haziran öncesine kadar AKP’ye hep destek vermiş olan PKK; bu desteğin karşılığını hükümetlerden bol bol aldı. Çözüm Süreci adı altında Güneydoğu Anadolu’yu hayali devletleri Kürdistan’ın toprağına çevirdi. Devlet otoritesi yerine kendi silahlı güçlerini yerleştirdi. AKP iktidarlarının pasifliğini, iktidarda kalmak için her türlü ödünü vereceğini sandılar. Ve artık özerklik adı altında Kürdistan’ı hayata geçirmek için harekete geçtiler.

Böylece, yıllardır yaptıkları silahlı ayaklanma devreye sokuldu.

Lakin bu saldırıların içinde Kürt kökenli yurttaşlarımız yer almadılar. Saldıran PKK idi…

Ve hükümet çaresiz kalınca Türk Silahlı Kuvvetleri’ni devreye soktu. Polisin ve korucuların da katkısıyla PKK’nın devletleşmek adına yürüttüğü silahlı saldırılar önlendi. Kurtarılmış bölge haline getirilen ilçeler, mahalleler teker teker geri alındı.

Bu yeni durumu gören halkın bir bölümü; PKK’dan oylarını geri çekince HDP baraj altına gitmekten kılpayı kurtuldu.

YALVARMA BAŞLADI

Bu yeni durumu anlayan HDP’liler şimdi hükümete ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yalvarır hale geldiler. Düne kadar ona, “Seni başkan yaptırmayacağız!” diyerek muhalif kanattaki halkı kandıranlar; şimdi, “Çözüm Süreci yeniden devreye sokulsun; başkanlığa razı oluruz!” anlamına gelen açıklamalar yapıyorlar.

Fakat, iktidar, bu oyunu görmüş gibi… Başbakan Davutoğlu’nun, PKK’ya karşı operasyonların kış şartlarında bile sürdüreceğini açıklaması bunun sonucudur.

Eğer bu mücadele böyle kararlılıkla sürdürülürse; PKK çökertilecektir. Çünkü Türkiye’nin uluslararası bir gücü vardır. Bu gücü, kendi ülkesini ve insanlarını savunmak gibi gayet yasal ve anlaşılır bir düzlemde kullanırsa ABD bile fazla karşı çıkamayacaktır.

***

Acaba Yeni CHP’nin yöneticileri ne zaman ortaya çıkıp da Türkiye’nin teröre karşı yürüttüğü bu başarılı mücadeleyi alkışlayacaklar?

Yoksa PKK’nın ezilmesi Dersimli Kemal ve ekibini çok mu üzüyor?

Biliyoruz Fethullahçı çeteye karşı yapılan operasyonlar yüzünden yastadır ama…

Rıza Zelyut
ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kemal - 1 yıl önce
Dogru söze ne denir?