TSB: TÜSAK adım adım uygulanıyor

TSB: TÜSAK adım adım uygulanıyor

Türkiye Sanatçılar Birliği Genel Başkanı İnci Özdil Devlet Opera-Balelerinin, Devlet Tiyatrolarının ve sanat kurumlarının özelleştirilmesine tepki gösterdi.

Açıklamada, " Türk sanatını eşsiz kıldığımız Devlet Opera-Balelerimizin, Devlet Tiyatrolarımızın, topyekûn tüm sanat kurumlarımızın mal varlıklarına göz dikmek bu kurumlara yapılmış en büyük haksızlıktır. Atatürk Orman Çiftliği kamuya aittir, Atatürk’ümüzün Türk Milleti’ne bıraktığı mirastır, satılamaz. Atatürk Kültür Merkezleri kamunundur, satılamaz" denildi.TSB Genel Başkanı İnci Özdil tarafından yapılan açıklama şöyle;

EY AKP! ÖZELLEŞTİRMEYE KALKTIĞIN HER ŞEYİN SAHİBİ BİZİZ ! BİZ TÜRK MİLLETİYİZ!
100 yıldır ellerimizin üzerinde yücelttiğimiz, sanatımızın, emeğimizin teriyle tüm dünyada Türk sanatını eşsiz kıldığımız Devlet Opera-Balelerimizin, Devlet Tiyatrolarımızın, topyekûn tüm sanat kurumlarımızın mal varlıklarına göz dikmek bu kurumlara yapılmış en büyük haksızlıktır.
Sanatçılarımıza uygulanan sebepsiz işten çıkarmalar, temsillerine ve konserlerine engel olup zarar vermeye çalışmak, iş güvencelerini ortadan kaldırmak, ödenekleri kısmak hatta kurumları kapatmaya kalkmak gibi uzun bir süredir yaşadığımız, mücadele ettiğimiz olumsuzlukların ve saldırıların yanı sıra şimdi de sahnelerimize, konser salonlarımıza ve kültür merkezlerimize el koyarak özelleştirme adı altında kurumlarımız sokağa atılmaya çalışılmaktadır.


TÜSAK ADIM ADIM UYGULANIYOR!
Söz konusu özelleştirme TÜSAK yasa tasarısının bir maddesidir. Teker teker bu hain yasa tasarısının maddeleri hayata geçirilmektedir. 100 Yıllık emeğimizin sonunda elde ettiğimiz kazanımlarımız her zaman kamunundur, kamu içindir, halk içindir, hiçbir özele ait değildir. Tüm kazanımlarımız sanatçı varlığımızla birlikte Türk Milleti’nindir. Halkımız Opera-Balelerine, tiyatrolarına ve sanatçılarına her zaman sahip çıkmıştır, yine sahip çıkacaktır.
Atatürk Orman Çiftliği kamuya aittir, Atatürk’ümüzün Türk Milleti’ne bıraktığı mirastır, satılamaz. Atatürk Kültür Merkezleri kamunundur, satılamaz.


AKP PROGRAMI; KULELİ ASKERÎ LİSESİ’Nİ KAPAT, TOPÇU KIŞLASINI AÇ!
Yıllarca halkımızı ve sanatçılarımızı sanatın aydınlığından mahrum bırakıp,Taksim’de bulunan AKM’yi de sanatsız karanlık bir dünyaya terk ederek yıllarca sanat hayatımız karanlığa gömülmeye çalışılmıştır. AKM’yi yıkıp veya Tarihî Kuleli Askerî Lisesi’ni kapatıp karşılığında Topçu Kışlası mı yapacaksınız ?
Tarihî Kuleli Askerî Lisesi’ni kapat, Topçu Kışlası’nı aç! Askerî Kuleli Lisesi’nin ve Heybeliada Deniz Lisesi’nin derhal TSK’ya geri verilmesini istiyoruz. Bu yanlıştan dönülmediği taktirde tarih sizi affetmez, Türk Milleti hiç affetmez. Tarihimizi bizden çalmaya kalkanlara bunun hesabı mutlaka sorulacaktır. Buradan tarihe not düşüyoruz.


ASKERÎ ALANLAR BİR BİR BOŞALTILIYOR!
Ne yazık ki askerî alanlar, binalar, kışlalar bir bir boşaltılıyor. Askerî alanlar, kışlalar halkımıza olması gerekenleri göstererek en güzel örnekleri oluşturmuşlardır. Bu alanlar ağaçlar, çiçeklerle donatılmış, özenle doğası korunmuş ter temiz korunmuş örnek yerlerdir. Bunun bir tek nedeni vardır, o da VATAN SEVGİSİDİR, vatan sevgisinin büyütüldüğü, yeşertildiği yerlerdir. Askerlerimizin sahip oldukları alanlarda vatan topraklarına duydukları saygı ve sevgiyi görürsünüz. Oralarda vatan sevgisi çoğaltılır, halkımıza örnek olunur, vatan topraklarına saygı ve sevgi öğretilir.
Bir de AKP’li veya diğer belediyelerin yaptıklarına bakalım; her yerde rant kavgası, betonlaşma yarışı, toprağın canını acıtan çirkin, devasa binalar, talan edilmiş-yok edilmiş ormanlar-canlılar, kesilmiş binlerce yıllık binlerce zeytin ağaçları, yabancı/ yerli talancılara bırakılmış, ardından HES’lerle kurutulmuş nehirler, ırmaklar...Topraklarımıza verilen zararlar ve saygısızlıklar saymakla bitmiyor.
Halkımıza samimiyetle soruyoruz; Askerî alanlar, kışlalar, tarihî binalarımız, kime satacağını bilmediğimiz sivillerin! ellerine mi bırakılsın? Yoksa askerimizin koruması altında mı kalsın?


SAYIN SİVİLLERE! SORUYORUZ; TOPRAKLARI, ARSALARI, BİNALARI BABALAR GİBİ SATARKEN, EGEDE BULUNAN 152 ADAMIZI DA YUNAN İŞGALİNE Mİ BIRAKTINIZ?
Ege Denizi’nde bulunan Türk topraklarına ait 152 ada ve kayalıkta Yunan bayrakları dalgalanıyor, kilise çanları çalıyor ve yunan nüfusu yaşıyor. Kendi adalarımıza, topraklarımıza gitmek istediğimiz zaman karşımıza silâhlı yunan askerleri çıkıyor. Türk Milletinden bu durumu daha ne kadar saklamayı düşünüyorsunuz? Türkiye’nin vatansever sanatçıları olarak sizden bir açıklama bekliyoruz. TBMM’de ki tüm milletvekilleri Türk Milletine bir açıklama borçludur. Milletvekillerini göreve çağırıyoruz!


KENDİNİZE YÜZLERCE ODALI SARAYLAR YAPTIRIRKEN EKONOMİ YAPMAYI DÜŞÜNMÜYORSUNUZ DA, OPERA-BALELERİN, TİYATROLARIN MAL VARLIKLARINA EL KOYARAK MI EKONOMİ YAPMAK AKLINIZA GELİYOR!
Biz sanatçılar ülkemizin bekası söz konusu olduğunda gözünü kırpmadan en önde koşacak, fedakârlık yapacak vatansever, ülkesine gönülden bağlı öncü insanlarız.
Ancak bunun için hükümetten samimiyet ve ülke için hassasiyet görmek isteriz.
Bu fakir milletin vergileriyle yapılan savurganlıkları, sarayları, makam otoları, 7-8 adet ultra lüks makam uçakları gibi yüzlerce olumsuz olguları gördüğümüzde karşımıza büyük bir samimiyetsizlik, güvensizlik ortamı çıkmaktadır.
Sizler önce kendinize bakacaksınız, sonra halkımızdan fedakârlık isteyeceksiniz.
ATATÜRK’ÜN KURDUĞU BÜTÜN KURUMLAR, ARAZİLER AKP ZULMÜ ALTINDA!


Atatürk’ümüzün kurduğu milletimize miras bıraktığı Türk Dil ve Türk Tarih Kurumları gibi Atatürk Devriminin son kalan tüm tarihî kültürel mirasımız, varlıklarımız yok edilmeye çalışılmaktadır. Dilimizi, tarihimizi, yani Türk Dil ve Türk Tarih Kurumumuzu ve varlıklarını hiç kimse halktan alamaz. Türk mimarî tarihinin ve mimarî güzelliğin en önde gelen yapıtlarından İstanbul’umuzun simgesi Haydarpaşa Garı bizim tarihimizdir, geçmişimizden geleceğimize harmanladığımız, cumhuriyetimizle sürdürmek istediğimiz yaşamımızdır.


TEZGÂHLARDA PAZARLANACAK BİR KARIŞ TOPRAĞIMIZ YOK!


Çamurlu teneke tezgâhlarında akbabalara, aç kurtlara, çakallara cumhuriyetimizin göz nuru emeğini, tarihi binalarını, kurumlarını, topraklarını asla sattırmayacağız.
Satmaya kalkanlardan da mutlaka hesap soracağız.İNCİ ÖZDİL
Orkestra Şefi
TSB Genel Başkanı
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.