Mehmet Ali Güller - Erdoğan’ın 11 suçu 18 Mayıs 2014, 00:11

 Hükümet kanadından üç gün sonra yapılan “maden işletmesi özel sektörün” açıklaması, “sorumlu onlar, biz değiliz” demektir ve Erdoğan’ı kurtarma operasyonunun yeni bir işaretidir.

Dün belirttik: Soma Holding’in sahibi Alp Gürkan kurban verilecek.

AK Medya’da Gürkan’ı hedef alan yayınlar, AK Trollerin sosyal medyada “Geziciler, Koç’un adamı olduğu için Gürkan’ı koruyor” türünden yalanlar, Gürkan’ın mason olduğu iddialarının servis edilmesi, Erdoğan’ı kurtarma operasyonu nedeniyledir.

Patronun sağlığı işçinin cenazesi

Nitekim Soma Holding’in patronu Alp Gürkan, AKP’nin de halkla ilişkiler işini yapan firmanın sahibi Sema Demiral’ın gözetiminde basının önüne çıkartıldı ve harcandı!

Zira hem Gürkan, hem de şirketin Genel Müdürü Ramazan Doğru, ayrıntılarını Aydınlık’ta okuyacağınız gibi suç itiraflarında bulundu: Bir kere en başta “yaşam odası” yoktu! Örneğin olayın nedenini bilmiyorlardı ama ihmalleri olmadığını biliyorlardı!

Hatta Gürkan, insanları çileden çıkartırcasına şu lafları da etti: “Sağlığımı bir tarafa bırakarak madendeki işçilerin çıkarılmasını koordine etmeye çalıştım.”

300 işçi ölmüş; patronları hâlâ “sağlığım” diyordu!

Gerçi Çalışma Bakanı da doktorundan izin alıp Soma’ya gelemiyordu!

Erdoğan 1 numaralı sorumludur

Bakın tekrar tekrar vurgulayalım: Bu katliamın bir numaralı sorumlusu Alp Gürkan değil, Recep Tayyip Erdoğan’dır! İkisi de hesap verecektir!

Çünkü:

1) İşletme özel sektörün olabilir ama maden devletindir!

2) Hükümet, madeni adam gibi denetlemek zorundadır. Mart ayında yapılan denetimin hikâye olduğu ortadadır.

3) Türkiye’de madenlere ruhsat verme yetkisi, Erdoğan’dadır!

4) Türkiye 17 yıldır Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) “Madenlerde Güvenlik ve Sağlık Sözleşmesi”ni imzalamadı. Bu 17 yılın 12’sinde AKP iktidardı.

O sözleşme imzalansaydı, madende “yaşam odası” zorunlu olacaktı! O sözleşme imzalansaydı, hükümet hikâyeden değil, adam gibi denetleme yapmak zorunda kalacaktı!

5) Alp Gürkan herhangi biri değildir. 201 işçinin öldüğünün ortaya çıktığı saatlerde bile Taner Yıldız tarafından Erdoğan’ı karşılama protokolüne alınıyor ve Erdoğan’la tokalaşabiliyordu!

6) Alp Gürkan’ın Genel Müdürü Ramazan Doğru’nun eşi Melike Doğru, AKP’nin Belediye Meclisi üyesiydi.

7) AKP Soma’da yüzde 43,3 oyu, Alp Gürkan’ın bağışlarıyla alıyordu.

8) AKP yurdun dört bir tarafında oy için dağıttığı bedava kömürleri, Alp Gürkan’dan alıyordu.

9) Enerji Bakanı Taner Yıldız, daha 9 ay önce “örnek maden” diye Alp Gürkan’ın madeninin reklamını yapıyordu!

10) Alp Gürkan’ın yönetim kuruluna Bakan tanıdıkları yerleştiriliyordu!

11) Alp Gürkan ve şirket yetkilileri, katliamdan üç gün sonra bile hâlâ bir savcının önüne çıkartılmadı!

Tokatın hesabı sorulur

Tüm bu nedenlerden dolayı Soma’daki katliamın asıl sorumlusu Tayyip Erdoğan’dır ve büyük sorumlular, küçük sorumluları feda ederek kurtulamayacaktır!

Zaten Erdoğan da bu gerçeği bildiği için kontrolünü kaybetmiş, vatandaş tokatlayacak kadar kendinden geçmiştir!

Fakat hem müşavirinin çiftesinin hem de Erdoğan’ın tokadının hesabı mutlaka sorulacaktır!

Biline!

Mehmet Ali Güller
ulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorumlar

Filiz Demirkazık Atik :

kesinlikle hükümet suçludur,denetimleri taraflı ve yandaş yaptığı için... chp- mhp ve de 2 yıl önce cumhurbaşkanlığı denetleme grubunda madendeki bir çok eksik söylenmiş.denetleyen kişiler acil tutuklanmalıdır sağır sultan gördü eksiklikleri maden sahibine çıkaracağın her kömürü alacağım nasıl der ? 750 ton rezerv var daha orada adam köle gibi çalıştırı işçiyi o zaman güvenliği de sağlamaz. çiftçiye sen ek ürününü satamazsam alacağım garantisi vermeyen bir devlettt... ama o zaman çiftçi kalkınır ve köle olmaz onlar köle biatçı,dilenen gelişmeyen halk istiyor...

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder