Oktay Yıldırım - Aydınlık ve Yeniçağ'a mektup 11 Temmuz 2014, 16:40

 Bugün ülkemizin en büyük sorunudur. Bölmeye çalışanlar nasıl tek yumruk halinde birlikse, vatan bütünlüğünü savunanlar da öyle ayrı gayrıdır…
Sözü uzatmayacağım.
PKK yasasının TBMM’ye gelmesi, en önce bedel ödemiş olanların yüreğini yaktı: Şehit aileleri…
Siz onu Yıldız Hemşire olarak tanırsınız. Yıldız Namdar. PKK’lı teröristler eşi Astsb. Murat Namdar’ı onun ve çocuklarının gözleri önünde şehit etmişti. Acısı en derine işlemiş olanlarımızdan biridir. Bu yüzden de TBMM’nin önündeydi. Yasa tasarısını protesto ediyordu.
Sağ yanında MHP milletvekili Sinan Ogan, sol yanında CHP milletvekili Birgül Ayman Güler…

Ne Güzel Fotoğraftı
Acıdan güzellik çıkar mı? Bazen çıkıyor. Ne güzel fotoğraftı. MHP ve CHP milli cephede birleşmişti. Bu iki partinin yöneticileri kısa süre önce Ekmeleddin’de birleşmişti. Ekmeleddin açılımı savunuyordu. Her iki partinin yöneticileri de çeşitli şekillerde Kürdistan’ın kurulmasına onay anlamına gelecek laflar etmişlerdi. Yönetim karşı cephedeydi ama bu iki partinin tabanları tam da Sinan Ogan ve Birgül Ayman Güler’in olduğu yerdeydi.
O fotoğraf bu yüzden önemliydi. Sağ sol demeden bütün Türk milletinin milli cephede birleşebileceğini gösteren örneklerden biriydi… Nasıl da çırpınıyorum bunu anlatabilmek için…

Aydınlık ve Yeniçağ Göremedi
Yeniçağ 8 Temmuz günlü nüshasında ilk sayfadan vermişti. Ama Yıldız Hemşire’nin yanında sadece Sinan Ogan görünüyordu. Sol tarafı kesilmişti. “Ne ayıp” dedim. Sarıldım kaleme. Hafta sonu sayfam için bir kutu yazdım: “Yeniçağ’ın Ayıbı…”
Biraz sonra Aydınlık geldi elime. Aynı fotoğraf yine ilk sayfadaydı ama bu kez de Yıldız Hemşire’nin yanında sadece Birgül Ayman Güler vardı. Sinan Ogan’ın olduğu sağ taraf kesilip atılmıştı. İşe bak… Sol sağı, sağ da solu kesip atmıştı.
Şimdi sorsak o sayfaları yapanlara… Kuşkusuz birçok nedenleri vardır. Fotoğrafın açısından girer, sayfa yapısından çıkarlar… Ve eminim art niyetli değillerdir.
Sadece o fotoğrafa benim baktığım yerden bakmamışlardır. Zaten sorun da bu…

Savaşçının Gözüyle Görebilmek
Savaşçının gözüyle görmek o savaşı anlayabilmek ve anlatabilmek için çok önemlidir. Savaşmıyoruz… En büyük eksiğimizdir. Ve savaşanların gözlerinden bakmıyoruz.
Görev yaptığım yıllar boyunca, bu mücadelenin kimsenin umurunda olmadığını düşündürecek şeyler gördüm. Çoğu kimse o dağlara, o isimsiz patikalara bizim baktığımız gözlerle bakmıyordu. Gazetelerimiz halkımıza olan biteni doğru yansıtmıyordu.
Ve bugün Türkiye bir yol ayrımına sürüklenmektedir.
Bugün buna karşı savaşmak için birleşmek, birlik olmak gerekiyor. Bu ülkeyi bir arada tutmaya çalışanların bölücü ve gericiler kadar imkânı yok. Ama bilincimiz olmalı. Soba borusundan füze yapar gibi bir fotoğraftan birlik harcı karabilmeliyiz.
Bunu yapmak toplumun fedai aydınlarına ama en çok da Aydınlık ve Yeniçağ’a düşer…
Saygı ve sevgilerimle…
Oktay Yıldırım…

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

şafak erdem :

aydınlık gazetesinin bu duruma düşmesini esefle karşılıyorum

mehmet torlak :

fotoğrafta chp, mhp ve yıldız kardeşimizin birlikte görünmesi çok önemliydi. aydınlık bunu değerlendirememiş

ERDiNC ÜNLÜ :

yaziklar olsun!

zeynep feyza :

hani nerede kaldı " mevzubahis vatan ise gerisi teferruattır" sözü

mustafa elverdi :

aydınlık gazetesinin nasıl böyle bir hata yaptığını anlamak zor.temennim art niyet olmaması

kemal arı :

çok haklısınız oktay yıldırım, yeni çağ adına konuşamam ama bir aydınlık okuru olarak aydınlık adına üzüldüm. çok ayıp etmişler

Şükrü Sevindik :

bu fotoğraf, bu yazı mayası olsun kurtuluşumuzun. çok güncel ve yerinde aydınlatıcı, düşündürücü...

mdd :

oktay kardeş harika bir yazı. kalemine sağlık

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder