Mehmet Ali Güller - IŞİD nasıl durdurulur? 02 Eylül 2014, 12:02

49 diplomatımızın rehin alınmasından 16 saat önce Dışişleri Bakanlığı'nı uyarmasıyla dikkat çeken MHP milletveki Sinan Ogan, Irak'ın kuzeyindeki gelişmeler hakkında yoğun çalışmaya ve kamuoyunu bilgilendirmeye devam ediyor.

Ancak önceki gün sosyal medyada paylaştığı şu bilgi hem gerçeği yansıtmıyor hem de konuya bakışta bir eksen sorunu olduğunu gösteriyor: "Türkmenleri IŞİD zulmünden ABD, Irak hükümeti ve Türkmenlerin kendisi kurtarıyor. Peki Türkiye nerede? Yok! Bu utanç AKP hükümetine yeter mi?" (Twitter, @DrSinanOgan, 31 Ağustos 2014)

TÜRKMENLERİ ABD KURTARMIYOR!


Ogan'ın esas itibariyle AKP hükümetinin eksikliğine dikkat çekme niyetli bu mesajı kimi takipçilerinden tepki gördü. Bazı sosyal medya kullanıcıları Ogan'a "peşmerge de vardı, onu neden yazmıyorsun" yanıtı verdiler.

Haklıydılar; perdenin sadece önüne bakıldığında ABD ve peşmerge Türkmenleri kurtarmıştı!

Peki ya gerçek?


Bakınız IŞİD'in ABD manivelası olduğunu saptamadan yapılacak her analiz sorunlu olacaktır! Reagan için Taliban neyse, Bush için Usame Bin Ladin neyse, Obama için IŞİD odur! (E. Dışişleri Bakanı Hillary Clinton: "IŞİD ABD projesidir". Senatör Rand Paul: "IŞİD'i biz silahlandırdık". CIA şefi Graham Fuller: "IŞİD'in ana yaratıcısı ABD'dir".)

AKP karşıtlığı yapabilmek adına ABD-IŞİD ilişkisine göz kapamak ve sadece AKP'nin IŞİD'e lojistik desteği üzerinden analizler yapmak esası görmemek olacaktır.

IŞİD ABD için Suriye'de iyi ama Irak'ta kötü olabilir mi? Esad'ı devirme cephesinde yer alan IŞİD, ABD ve AKP'nin tam karşısında olabilir mi?

Hep söyledik: IŞİD, ABD'nin BOP Koridoru'nu canlı tutabilme hamlesinin bir aracıdır.

O nedenle Musul'u işgal etmesine ve ABD'nin Irak'taki ikinci büyük silah stoğunu ele geçirmesine izin verilmiştir. O nedenle IŞİD'in Musul işgali bahane edilerek Barzani'nin Kerkük'ü işgal etmesi sağlanmıştır. O nedenle Irak'ın birliğini temsil eden Maliki devrilebilmiştir ve Maliki'nin izin vermediği Kuzey Irak petrollerinin Türkiye üzerinden satışı yapılabilmiştir.

O nedenle BOP Koridoru'nun önünde engel oluşturan Türkmen bölgeleri IŞİD'in hedefi olmuş ve Türkmenler bulundukları yerden dağıtılmıştı.

IŞİD'LE MÜCADELE SINIR DENETİMİYLE BAŞLAR

Tüm bu gerçekleri yok sayarak Türkmenleri ABD'nin kurtardığını sanmak sadece bir yanılsamadır ama buradan hareketle ABD'nin IŞİD operasyonlarına destek vermek, siyasi hatadır!

Çünkü IŞİD'in yaratıcısı IŞİD'e panzehir olamaz! ABD, Almanya, İngiltere ve Fransa'nın IŞİD'e karşı peşmergeyi silahlandırması da IŞİD'e panzehir olamaz!

Tersine Batı'nın IŞİD'e hava operasyonu yapması da, IŞİD'e karşı peşmergeyi silahlandırması da IŞİD üzerinden hedeflenenlere hizmet eder!

IŞİD'in durdurulması gerçekte kolaydır:

1) Türkiye, Suriye ve Irak sınırlarını denetim altına alacak.

2) ABD siyasi ve askeri desteğini, Suudi Arabistan ve Katar da finans desteğini çekecek.

Bu destekler çekildiğinde Bağdat ve Şam IŞİD'i kolayca bitirecektir!

Bunun dışında aranan çözümler çözüm değildir ve ABD'nin yeniden Ortadoğu'ya el atabilmesinin gerekçesidir!

MISIR DEVREYE GİRECEK

Ve önemle belirtelim: ABD'nin stratejik savunma içinde yaptığı bu taktik saldırılar nihai sonucu değiştirmeyecektir. Çünkü ABD'nin IŞİD üzerinden dizayn etmeye çalıştığı bölgede üç önemli yeni gelişme vardır:

1) Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin, Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah Sisi ile Suriye ve IŞİD konusunda önemli bir anlaşmaya vardı. Kahire yeni süreçte bu konularda artık öne çıkan aktör olacaktır.

2) Kahire'nin Riyad üzerindeki etkisi ve Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'un çeşitli temasları nedeniyle Suudi Arabistan'ın Suriye konusunda tavır değişikliğine yönelebileceği belirtiliyor.

3) Lübnan'daki Müstakbel Hareketi lideri Saad Hariri'nin, Esad'ı devrime hedefinden vazgeçtiği ve Hizbullah'ı silahsızlandırma iddiasını çektiği açıklandı.

Mehmet Ali Güller
ulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorum Gönder