Rafet Ballı - İlk sonuç: IŞİD müzakere edilebilir bir örgüt 21 Eylül 2014, 14:03

Önce sevinelim: Musul rehineleri artık serbest.
Herkese geçmiş olsun. Herkesin gözü aydın.
***
Yurttaşlarımız getirildi. Ancak bilinmeyen çok. Bilinenlerle devam.
Hükümet medyasının ortak vurgusu: “Yerli MİT operasyonu.”
Belli ki: AKP, müttefiklerinin işi bozmasından korkmuş.
Elhak, iyi de etmiş. Vurmaları sürpriz olmazdı.
Bahane kolaydı: “IŞİD konvoyu zannettik.”
***
Bilinen diğer olgu: Rehineler 19 Eylül akşamı Musul’dan hareket etmiş. 20 Eylül sabaha karşı Suriye’den Türkiye’ye girmişler. Manzara düşündürücü: Musul’dan Suriye’ye... Oradan Urfa’nın güneyine kadar geniş bir hat.Hem Irak, hem Suriye toprağı. Yüksek riskli bir insan nakli. IŞİD bir gecede üstesinden geliyor. Otobanda çalışan uzun yol şoförü gibi. Görünen: Örgüt alana hakim.
***
Gelelim asıl konuya. Başa gidelim: Yurttaşlarımız niye rehin alınmıştı? Söylenen: Türkiye IŞİD’e karşı harekete geçemesin diye. Yani elimizi kolumuzu bağlamak için.Görünüşte, örgütün hesabı tuttu da. Türkiye, IŞİD karşıtı koalisyonda geride durdu. Malum: Riyad bildirisine imza atamadı.
***
Şimdi: Kapsamlı hava bombardımanları kapıda. Gündemde kara harekatı bile var. Tam savaş arifesi. Fakat: IŞİD elindeki kozu birden bıraktı. Soru: NEDEN?
Bu aşamada ancak varsayımlarda bulunabiliriz. Sadece görünene ve sonuca bakarak.
***
Görüntü şöyle(ydi): Bir: IŞİD cihadçı bir örgüt. En katısı. Tekfirciliğinin kapsama alanı bütün dünya. Herkesi kafir ilan etti: Şiiler, İhvan (Hamas dahil), hatta El Kaide’yi bile... İki: Şiddet, temel “iletişim” aracı. “Başarı”yla kullanıyor. Üç: Kimseyle konuşmuyor, müzakere etmiyor. Dünya güçleriyle tek ilişki biçimi: Savaş.
***
Artık yeni bir durum var. AKP Türkiyesi IŞİD ile oturdu. Konuştu. Vatandaşlarını teslim aldı. Ortaya çıkan sonuç: Bir: IŞİD ile müzakere edebilirsiniz. İki: Makul siyasi sonuçlar alabilirsiniz. Yani: “Tek yol savaş” değil.
***
AKP’nin Batıdan farkı? Batının bu aşamadaki hedefi: IŞİD’in zayıflatılması, kontrol edilmesi. AKP için ise IŞİD hiç öncelikli değil. Tersine: IŞİD kullanışlı bir manivela.
Bağdat’ı sınırlamak, Esad’ı devirmek için.
AKP hem bunu kaybetmek istemiyor.
Hem de örgütü üzerine kışkırtmaktan çekiniyor.
***
Tamam, rehine krizi bitti. Ama AKP’nin yeni bir mazereti var artık. “Ben IŞİD müzakere edebiliyorum, sonuç alabiliyorum.”
“Bu kanal hepimize lazım.”
***
İkincisi: IŞİD karşıtı koalisyonda AKP’nin istemediği güçler var. PKK/PYD “meşrû” güç olma yolunda. AKP, böylece kontrolü kaybetmekten korkuyor. Şii sitelerde yaygın bir iddia konuşuluyor.
Önceki gün El Murakip El Irakî de yazdı. “Kürtlere karşı AKP-IŞİD ittifakı kuruldu.” İddianın özeti: Irak’ta ve Suriye’de AKP ile IŞİD’in hedefleri ortak.
***
Son söz: Rehineler bu zeminde mi bırakıldı?
Eldeki veriler fazlasıyla az. Şimdilik varsayımlar, iddialar konuşulabilir.


Rafet Ballı
ulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorum Gönder