Mehmet Ali Güller - Erdoğan’ın onuru da sol’a kaldı 14 Ağustos 2012, 10:57

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton İstanbul’daydı… Clinton, Suriye planlarını gözden geçirmek için sırasıyla Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le görüştü.

Bu ikili ve çoklu temaslardan bir süre önce, Başbakan Erdoğan ABD Başkanı Obama ile telefonda görüşmüştü. Beyaz Saray, o telefon görüşmesi sırasında Obama’nın ne yaptığının fotoğrafını basına servis ederek, açık bir mesaj verdi Türkiye’ye. Obama, Erdoğan’la konuşurken bir beyzbol sopası tutuyordu elinde!

Diplomaside anlamı açıktı: Obama, Erdoğan’a sopa gösteriyordu; yani talepleri için “zor” kullanacağını belirtiyordu. Devletlerarası ilişkilerde böyledir; kimi zaman havuç uzatılarak tuzağa çekilir; kimi zaman sopa gösterilir!

OBAMA’YA SOPAYI ANCAK SOL GÖSTERİR!

Bu onursuz mesajın üzerine ülkemize gelen ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, büyük bir tepkiyi hak etmişti. Türkiye’yi yöneten parti bunu diplomatik yöntemlerle, o partiyi destekleyen kitleler de alanlarda açık mesajlarla onuruna sahip çıkmalıydı. Normali budur!

Peki, sahip çıkıldı mı? Hayır!

Clinton İstanbul’da görüşmeler yaparken, ABD’yi protesto etmek yine Sol’daki çeşitli parti ve gruplara kaldı. İşçi Partisi, TKP, ÖDP, Halkevleri, Halkın Kurtuluş Partisi, Öğrenci Kolektifleri, hatta CHP!

Hepsinin ortak bir mesajı vardı: Beyzbol sopası gösteren ABD’ye, kimi kızılcık sopasıyla, kimi odunla, kimi kazma sapıyla yanıt veriyordu!

Ancak alanlarda tek bir sağcı örgüt yoktu!

‘KURAN ABD’YE KARŞI DEĞİLDİR’

Anlaşılan dün Irak’ta, Afganistan’da Müslüman katleden, bugünse Müslüman İran ve Suriye’yi hedef alan ABD’ye sağ cenahta hiç öfke duyulmuyordu…

Kuşkusuz bu tepkisizlikte “ABD askerlerinin sağlığına duacı olan” Başbakan Erdoğan’ın ve daha birkaç gün önce “Kuran ABD’ye karşı değildir” diyen danışmanı Yalçın Akdoğan’ın payı büyüktür.

Pay büyüktür ama onur ayaklar altındadır…

Ve o onuru korumak yine Sol’a kalmıştır! “Deliğe süpürülmeyi” kabul eden Tayyip Erdoğan’ı sevdiklerinden değil elbette, Türkiye’yi sevdiklerinden!

SOPAYLA BOZULAN DOSTLUK

Onur demişken…

Komşudaki Müslümanları katleden ABD’ye destek veren Başbakan Erdoğan’ın, halkla ilişkiler çalışması için uzaktaki Müslümanlara destek vermeye gönderdiği eşi Emine Erdoğan bakın neler söylüyor:

“Suriye olayı beni çok yıktı. Bizler amatör insanlarız. Dost olarak insanları kalbimizin içine sokuyoruz, gerçekten dost oluyoruz. Ona da (Esma Esad) kalbimi açtım. Benim için büyük hayal kırıklığıdır. İnanamadım çünkü biz çok samimiydik, dosttuk, protokol yoktu aramızda. Düşünün bu işler başlamadan evvel Esma, annesi, babası, çocukları, kardeşi, gelini hep birlikte bize geldiler. Biz onları tatilde ağırladık, basının haberi bile olmadı.”

Basının haberi olmayan başka bir olayı da Başbakan Erdoğan’ın kızı Sümeyye açıklıyor aynı sohbette: “Senede en az 3 defa ailece görüşürdük. Hatta ben arkadaşlarımla Şam’a gittim, bizi Esma Hanım ağırladı.”

Ne oldu peki sonra Emine Hanım? ABD eşinize “sopayla” bir görev verdi!

Mehmet Ali Güller

ulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorumlar

bulent ergenekon :

baslik yalnis;onuru ve serefi olmayana bu sifatlar taninamaz.

nuray demirel :

emine erdoğan buzdan kalbini açmış anlaşılan.esma hanım hem milletinin hem eşinin yanında yer almakta.emine erdoğan gibi abd nın sopo gösterisi karşısında,susacağına eşinin onurunu kurtarsaydı,bunu hem eşi hemde milleti için yapsaydı,maske takmayı bıraksın

K .Çağlayan :

yanliş başlık olmayan şey sola kalırmı?

ozel arslan :

sayin emine hanim seni icdenlikle tesekur ederim insanliktan cikanlari iyibir desolur biz turklerin bir ata sozu vardir buso cok yerinde soylenmistir bir filcan kahvenin kiryil hatiri vardir senin bu guzel gunlere animsaman dahi insanligini gosteriyor teprikler sayin bayan saygilarimla

Ahmet YAŞAR :

sağcı-solcu ?? bu kavramlar kaldı mı hala insanlar vatansever ve atatürk'çü yada kapitalist ve emperyalist olarak ayrılır iken hala sağ sol davasına devam mı ediyorsunuz tebrikler..yaşasın vatan yaşasın türk milleti-osman pamukoğlu hepar genel başkanı

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder