Rıza Zelyut - Kılıçdaroğlu'na Perinçek mektubu 07 Mart 2015, 14:12

7 Haziran'da yapılacak olan genel seçimler, sadece bireylerin değil cumhuriyet rejiminin kaderini belirleyecektir. Çünkü; seçim öncesinde PKK ile AKP uzlaşmıştır. AKP'lilerin "Yeni Türkiye" dedikleri proje Haziran seçimlerine göre ya tamamlanacak veya çökecektir. AKP-PKK'nın Yeni Türkiyesi, "Çözüm Süreci"denilenyıkım süreciyle şekillendirilmektedir.
Buna göre: AKP, laik Türkiye'yi Suudi Arabistan çizgisinde bir Türkiye yapacaktır. Halk, sandıktan böyle çıktı denilerek; adı konulmamış bir halifelik altında yaşıyor ve bunu da kabul ediyor duruma getirilecektir.
Bu sürecin başarıya ulaşması için de PKK'ya Türkiye'nin Güneydoğusu verilecektir.
Böylece tarihteki bir ilişki yeniden şekillenecektir: O ilişki de Kürt derebeylerinin, Osmanlı padişahları ile işbirliği yaparak Anadolu'daki halka karşı kılıç sallamasıdır. Bu işbirliği sonucunda AKP Güneydoğu’daki en kuvvetli parti haline getirilmiştir. Kürtçü-Yeni Osmanlıcı işbirliği kamuoyuna “demokrasi ve barış hareketi" gibi gösterilmektedir. Bu projenin arkasında ABD'nin ve Kemalizme düşman Avrupa'nın olduğunu söylemeye gerek bile yok.
Türkiye böyle bir varoluş-yokoluş sürecine doğru iteklenirken, bu cumhuriyeti kuran parti CHP ne yapmalı?
Mutlaka ve mutlaka cumhuriyetten, çağdaş yaşamdan yana olan bütün güçleri derleyip toparlayan hoşgörülü bir platform oluşturmalı.
Bu birlikteliğin içinde mutlaka Vatan Partisi de bulunmalı...
Bu amaçla CHP Lideri Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na elektronik bir mektup yolladım. Gizli kalmaması için de o mektubu burada olduğu gibi yayımlıyorum:

“Sayın Kemal Kılıçdaroğlu!

Bir televizyon kanalında, ÖDP'nin eş genel başkanlarından Alper Taş'a CHP'den milletvekili olması için öneri götürdüğünüzü söylediniz. "Böyle isimlerin Meclis'te bulunması gerekiyor. Seçildikten sonra isterse kendi partisine bile dönebilir." dediniz.
Bu çok doğru bir tutumdur.
Türkiye'deki sol ve sosyal demokrat kesimlerin TBMM'de temsil edilmesi, CHP'nin TBMM'de daha aktif siyaset yapmasına katkıda bulunacaktır.
Bu bağlamda size önerim şudur:
Tıpkı Alper Taş'a yaptığınız gibi Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'i de CHP'den milletvekili olmaya davet edin.
Edin, çünkü 1960'ların sonlarından başlayarak neredeyse yarım yüzyıl ayakta kalan tek sol hareket onun yönetimindeki hareket olmuştur.
Siyasetini eleştirebilirsiniz de...
Lakin, Doğu Perinçek aynı zamanda Türkiye'nin en önde gelen entelektüellerinden birisidir. Bu entelektüel zekânın TBMM'de çok daha etkili hizmetler üreteceğinden kuşkumuz yoktur.
Vatan Partisi'nin Meclis'te birkaç milletvekili ile temsil ediliyor olması, hiç kuşkunuz olmasın ki CHP'yi daha da büyütecek, kamuoyundaki olumlu algısını yükseltecektir.
Eğer Alper Taş'a yaptığınız çağrıyı Sayın Perinçek'e de yapmaz iseniz, o zaman CHP gerçekten de yoğun eleştiri alacaktır. Sizin için, "Fethullahçıları, Kürtçüleri, türbancıları, Atatürkçülerden, yurtseverlerden daha çok tutuyor!" denilecektir. Biliniz ki bu da CHP'ye ciddi zarar verecektir.
Şimdi size düşen, tarafsız olduğunuzu göstermek; bunun için de Doğu Perinçek'e çağrıda bulunmaktır.
Bunu hem Türk halkı adına hem de şahsım adına titizlikle takip edeceğim.
Umarım ki Atatürk değerlerine, ulus devlete, laikliğe, çağdaş yaşam tarzına kararlı biçimde sahip çıkan, bunun için bedeller ödeyen bir siyasetçiyi yok saymazsınız...
Başarılar diliyorum efendim...
Not: Emin olunuz ki Doğu Perinçek'le bu konuyu konuşmuş değiliz. Zaten Cemaat'in istihbaratçıları da bu durumu iyi biliyorlar.”


Sayın Kılıçdaroğlu bu mektubuma ne cevap verecek gerçekten çok merak ediyorum… Sessiz kalır ise safını seçmiş olduğu anlaşılacaktır. O zaman, bizim söyleyeceğimiz çok şey olacaktır.
Unutulmasın ki bu ülkede yaşayanların çoğu, Türk olsun-Kürt olsun, cumhuriyet değerlerinden yanadır. Umarım CHP yönetimi bu temel gerçeği anlar, ona göre politika geliştirir.

Rıza Zelyut
ulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorumlar

zafer :

bu da bi öneridir, saygı duymak lazım. ama olmazsa olmaz olan; mutlaka bu akp çetesine karşı siyasetlerin birleştirilmesidir, en azından seçim geçene kadar.. yoksa çok geç olacak!

abrek :

rıza bey'in burada görmek çok hoş.. hosgeldiniz.. yazılarınızı merakla bekleyecegiz.. şimdiden ellerinize sağlık..

Kemal :

rıza bey hoş geldinnnn yazılarını özledik senin...

Dinç :

rıza ağbim bari sen yapma.seçimden sonra akp den koparılan kesimin gül başkanlığında chp ile koalisyon planlandığı bir dönemde vatan partisi nasıl buna omuz verir.ne fark edecek ülkenin adının osmanlı cumhuriyeti olmamasının yeni adı anadolu cumhuriyetinde chp ile emperyaller zaten anlaştı.yapma bari sen yapma.

edirneli :

sayın zelyut... birleşmek iyidir. dinimizin gereğidir... ancak... chp genel başkanı süheyl batum olursa.... chp den tüm amerikancı unsurlar temizlenirse... kılıçdaroğlu ekmeleddin hatası için harakiri yaparsa... emine ülker tarhan cumhurbaşkanlığı adaylığı için en büyük desteğin işçi partisinden geldiğini, chp nin engel olduğunu... ekmeleddin kazığını hiç kimsenin unutmadığını...

edirneli :

sayın zelyut... farzedelim ki seçim oldu. vatan partisi ve hdp barajı geçti... mhp kiminle koalisyon kurar. el cevap hdp ile... hepsi amerikanın ürünü... o yüzden vatan partisi tektir... kutup yıldızıdır.

sydneyden turan :

aynen katiyorum.

Hasan Alican :

sayın zelyut vatan'da birleşmeyi, atatürk'te birleşmeyi anlamamış. amaç bir kaç milletvekili değil. mesele sayın perinçek'i milletvekili yapıp mecliste onun entellektüel birikiminden yararlanmak değil. mesele akp'den kurtulup atatürk'ün hükümetini kurmaktır. bu nedenle sayın zelyutun yaklaşımı yüzeysel... kılıçdaroğluna yapılması gereken çağrı altı oka dönüp, vatan partisi ile ittifak yaparak seçime girmesidir.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder