Teoman Alili - Size bir adam anlatayım 09 Mart 2015, 14:09

Daktilo olsaydı kesin ıslak kağıda yazdığım yazılardan biri olurdu. Devrimciyim ben, duygularım var ve utanmam ağlamaktan da, gülmekten de. Bu sabah ağladım yine çünkü arkadaşlarımdan birini kaybettim. Uzun adam öldü… Öyle nam olsun diye değil gerçekten karakteriyle de uzun adamdı, adamdı o be. Ne iş yapardı uzun adam Mahmut Şen? Devrimciydi, devrimin merkezi hangi görevi verse o görevi yapardı. Mahmut, yayına çıkacak kimse olmayınca yayına çıkardı. Bir kameramanla birlikte gazete okurdu. Öyle ya mavzer boş kalmaz. Mahmut kendi yemezdi ama yemek yapardı olmadı peynir, ekmek, domates yetiştirirdi Aydınlık muhabirlerine.

CANLI YAYIN MOTORU
Motoru vardı O’nun, rüzgarı göğsüyle karşılar kaset yetiştirirdi. Dünyanın ilk canlı yayın motorunu o kullanırdı. Canlı yayın motoru mu olur demeyin Mahmut yapmıştı. 1 Mayıs’ta, Cumhuriyet Mitingi’nde, Kıbrıs Mitingi’nde gerçek kasetten canlı yayını yapardık. Arkadaşlar görüntüleri çeker, Mahmut motoruyla 15 dakika bilemedin 20 dakikada bir görüntü yetiştirirdi. Hadi 1 Mayıs nispeten sıcak olurdu ama Kıbrıs mitingi mesela kar yağışı altında yapılmıştı. Mahmut’un içinde devrim ateşi yanardı ya o yüzden üşümezdi motorun üstünde o kaset yetişirdi bize.

İNCE MAHMUT
Yok roman kahramanı değil gerçek hayat kahramanıydı. Ben ne kadar kalınsam O, o kadar inceydi. Kızardık hep yemek yemiyor diye. Karavananın çorbasını bir dilim ekmekle yer doyardı. Ben genelde Mahmut’un yanında otururdum O’nun payını da yerdim. Mahmut çay severdi bir de o pis şeyi. Ne arkadaşları aldı götürdü bizden o lanet şey. İçme derdik, koah hastasıydı ama inatla içerdi. İnce Mahmut hergün daha çok incelirdi. Ruhu da öyleydi. Sabah zor uyanırdı o yüzden somurturdu afyonu patlayana kadar. Barutu çaydı bir de lanet olası sigara. Patladı mı afyonu merdiven arasında, bilgi işlem odasında olmadı uzun bacaklarının sığmadığı Aydınlık’ın matbaa minibüsünde muhabbet ederdik. Kızlı, erkekli muhabbetin şekeriydi. Binamızın girişinde güvenlik hep olur ama katların birinde de mutlaka bir adam vardı. Kartonların üstünde her an göreve hazır bir uzun adam, bir ince Mahmut. İçmeyin be arkadaşlar, içmeyin şu lanet şeyi. İçmeyin de tam ‘gülümse Türkiye’ derken ağlatmayın beni.

Teoman ALİLİ
ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

Abdullah Coşkun :

seni hep taktir ettim.hep sengi,saygı duydum,teoman arkadaş.şimdi bir daha taktir ettim.bizlere tavsiyelerin o kadar önemli ki sana teşekkür ediyorum.o değerli kardeşi tanımıyordum.işıklar içinde yatsın.

Özdemir yeşildağ :

mücadelemizde yaşayacaksın dostum.

sEMRA kÖYLÜ :

başimiz sağolsun bi̇r i̇nsan kaybetti̇k herkese dost ve arkadaş...

Fatih Şirin :

işıklar içinde olsun arkadaşımız..

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder