Osman Başıbüyük - Savcı Mehmet Selim Kiraz'ı Kim Öldürdü? 08 Nisan 2015, 15:32

 PKK terörü nasıl başladı?

1984 yılında PKK terörü başladığında, devlete Türk milliyetçiliği penceresinden bakan bir görüş hâkimdi. Kamuoyu bu çizgi nedeniyle sorunu anlayamadı. PKK’lıları sadece terörist olarak gördü. Bir gencin nasıl terörist olduğuna hiç kafa yormadı.

Genç bir delikanlı, nasıl oluyor da ölüme gidebiliyordu?

Nasıl oluyor da gözünü kırpmadan insan öldürebiliyordu?

Öldür öldür terörist bitmiyordu? Ölenlerin yerini, yenileri alıyordu.

Devlet adamlarımız bu mekanizmaya hiç kafa yormayınca, 30 yılda 40 bin canımızla, 500 milyar dolarımızı toprağa gömdük.

Hiç kuşkusuz, PKK terörünün arkasında, başta Türkiye ile ekonomik temelli rekabet içinde olan Avrupalı ülkeler olmak üzere, küresel oyuncular vardı. Teröristleri onlar besliyor, onlar yönlendiriyordu. Ama başkaları tarafından kullanılan o teröristler bu topraklardan çıkıyordu. Niye bizim çocuklarımız terörist oluyordu?

Biz Kürtleri yok saymıştık. PKK’lılara da bu yüzden terörist deyip geçtik; işin kolayına kaçtık. Bunun acısını da çok çektik. Sorunun sosyolojik temellerine hiç inmedik.

Devletin kafa taşçılığa varan tek kimlik dayatması, diğerlerine eşit fırsatlar tanımaması, bu toprakların terörist yetiştirmesinin asıl sebebiydi.

Şimdi benzer bir hataya tekrar düşüyoruz

Bu sefer de devlete dini eksende, mezhep penceresinden bakan bir görüş hâkim.

Bu tekçi bakış, Berkin Elvan soruşturmasını yürüten savcı Mehmet Selim Kiraz’ı şehit edenleri anlamıyor. Terörist deyip geçiyor. Çok büyük hata.

Hiç kuşkusuz o iki genç teröristi. Eylemin yönlendirilmesi de mutlaka dış güçler tarafından yapılmıştır. Ama ortada, bile bile ölmeye gelen 2 genç var. Hangi duygu, hangi şartlar, hangi ortam o gençleri ölüme ve öldürmeye sürükledi? Basitçe terörist deyip geçebilir miyiz?

Eğer devlet, mezhepçiliğe varan politikalar izlemeye devam ederse, bu ortamı dış güçlerin istismar etmesi kaçınılmazdır. Bu hataya düşersek, önümüzdeki 30 yılda da, Alevi inancına sahip 40 bin gencimizle birlikte, bir 500 milyar dolarımızı daha toprağa gömer, sonrada yeni bir “Sayın Apo” bulup onunla özerklik pazarlığı yaparız.

Osman Başıbüyük
[email protected]
ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

tolga :

çok güzel bir yazı ve düşünce tarzı, emeğinize ve yüreğinize sağlık

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder