Teoman Alili - Makedonya'da "Türk Akımı" krizi 12 Mayıs 2015, 20:44

 Makedonya, topraklarından büyük adamlar çıkaran küçük bir ülke. Büyük İskender ve büyük Atatürk Makedonya topraklarından doğdu. Büyük İskender bugün Gevgelija olarak bilinen bölgede doğmuş ve babası Philip'in büyük hayalini gerçekleştirip önce Atina'yı sonra dünyanın büyük bölümünü ele geçirmişti. Atatürk'ün babası Ali Rıza Efendi'de bugün Makedonya sınırlarında olan Debre şehrinin Jupa Kasabası'na bağlı Kocacık köyünde köyün imamı Kızıl Hafız Ahmet Efendi'nin oğlu olarak dünyaya geldi. Sonra Ali Rıza Efendi, Selanik'e gurbete gitti ve Mustafa doğdu, bize büyük önder oldu. Makedonya bizim için mühim çünkü Mehmet Akif Ersoy, Yahya Kemal Beyatlı, Rauf Orbay ve elbette devrim ocağı Manastır Askeri İdadisi'de oralardan bizim tarihimize kazındı. Ben de Makedonyalıyım ve bugün o ülkede yaşananların perde arkasını çok iyi biliyorum.

KRİTİK ŞEHİR KUMANOVA
Makedonya’nın Kumanova kentinde çoğunlukla Arnavutların yaşadığı Tode Mendol mahallesindeki bir eve, geçen Cumartesi sabahı polis operasyon düzenledi. Olayda çatışma çıktı 8 polis ve polisle çatışan 14 kişi öldü. Olay sırasında 30 kişi teslim oldu. Makedon Hükümeti polisle çatışan grubun Kosova kökenli olduğunu açıkladı. Hükümete göre grup 1999 savaşında Sırbistan’dan Makedonya’ya geçen ve iki yıl sonra ülkede etnik Arnavut hareketi başlatarak çatışmalara neden olan kısa adı UÇK olan Kosova Kurtuluş Ordusu'na bağlı. İktidardaki 9. yılına giren Makedonya Başbakanı ve Muhafazakâr Parti lideri Nikola Grujevski, “Bu çatışma, Makedon-Arnavut çatışması değildir, devlete ve halka zarar vermeye niyetli kişilere yönelik bir operasyondur, dedi "öldürülen ve gözaltına alınanların bazılarının Ortadoğu’da savaştığını söyledi" Bu açıklama polisle çatışan grubun batı bağlantılı olduğuna işaret ediyor. Son zamanlarda Makedon Hükümeti ile Atlantik Bloğu'nun arası açık. Geçen Mayıs ayında muhalefet lideri olan Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği Genel Başkanı Zoran Zaev, yabancı istihbarat birimlerinden aldığını söyleyerek bazı telefon kayıtlarını açıklamaya başladı ve Hükümeti ABD AB ilişkilerinden kopmakla suçladı. NATO ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'da muhalefete destek vererek soruşturmaların şeffaf biçimde yapılmasını istedi. Muhalefet 17 Mayıs'ta geniş çaplı bir protestoya hazırlanıyor. Hükümete yakın kaynaklar kalkışmaların ardında renkli darbe ihracatçısı Soros'un olduğunu belirtiyorlar.

FOTOĞRAFLARI GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

NEDEN ŞİMDİ?
Peki Makedonya neden Soros'un hedefine oturdu? Bugüne kadar batıyla arası iyi olan muhafazakar parti neden hedef alınıyor? Cevabın merkezinde "Türk Akımı" projesi var. Bilginin kaynağı bugün yaşananları 18 Nisan günü duyurmuş ve Türkiye'yi uyarmıştı. Dünya Makedonları Kongresi Başkanı ve Makedonya Kurucu Parlamento Vekili Todor Petrov, 18 Nisan günü Vatan Partisi'ni ziyaret etmişti. Petrov Vatan Partisi yöneticileri Şule Perinçek ve Ferit İlsever'le görüşmüş ve bugün ülkesinde yaşananları o gün haber vermişti. Petrov'un söyledikleri sadece ülkesini değil Türkiye'yi de yakından ilgilendiriyordu. Petrov, şunları söylemişti: “Şu an en önemli konu Rusya-Türkiye-Yunanistan-Makedonya-Sırbistan ve Macaristan arasındaki doğal gaz hattı. Dünyadaki büyük uluslararası şirketler bunu bozmak ve bizim gibi ülkelerin karışması için çalışma yapıyorlar. Hattın geçtiği ülkelerde eşzamanlı kriz yaratıldığına işaret eden Petrov şu ifadeleri kullandı: “Yunanistan’a ekonomik bir baskı yapılıyor. Makedonya’da Sorosçu darbe ayaklanması için muhalefet kışkırtılıyor. Sırbistan’da Başbakan’a suikast girişiminde bulunuldu. Macaristan’da halk hükümete karşı ayaklandırılmak isteniyor. Türk hattı, Rusya’dan başlayarak AB’ye ulaşacak. Yani AB’nin enerji kontrolü bu ülkelerin elinde olacak.”

PAPA'DA İŞİN İÇİNDE
Papa Francesco’nun sözde Ermeni soykırımı konusundaki sözlerine de değinen Petrov şunları söylemişti: “Papa ve Avrupa Parlamentosu sözde Ermeni soykırımını tanıdı. Bu bir projenin parçası. Papa’ya özel görev verilmiştir. Bu devletlerin fikri sadece problem yaratmak. Türkiye aleyhinde çeşitli senaryolar oluşturuluyor ve masallar anlatılıyor. Amaç bu projelerle tekrar bir kavga çıkarmak.” Bunca zamandır Soros ayaklanmalarını yazarım ve bu ayaklanmaların ciğerini bilirim. Petrov doğru söylüyor çünkü Papası, NATO'su, AGİT'i ve Avrupa solu aynı cephede duruyor. "Türk Akımı" ise bağımlılıkları bitirip Balkanları bağımsızlaştırıyor e bu da "kağıttan kaplanı" ıslatıyor.Teoman Alili
ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder