Soner Polat - Yumruk gibi kenetlenen TSK ile kimse başa çıkamaz! 08 Ağustos 2015, 08:22

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), tartışmasız bu topraklardaki en büyük güvencemizdir. Eğer arkasında güçlü bir tarih olan çelik yumruklarımız olmasaydı, Irak ve Suriye’nin kaderini yaşardık! TSK tabi ki en ileri teknolojileri başarı ile kullanan çağdaş ve modern bir teşkilatlanmadır. Ancak asıl gücünü birbiri ile etle tırnak gibi bütünleşen fedakâr ve cefakâr mensuplarından alır. Kutsal silah arkadaşlığı en büyük değerdir. Hiyerarşi, otorite ve disiplin baskı ve zorlama ile değil, kendiliğinden işler. Çünkü amir-mahiyet, ast-üst ilişkilerinin kökeninde sevgi, saygı ve gönül beraberliği yatar.

Subay, astsubay, uzman erbaş, erbaş, er, sivil memur ve işçileri ile TSK Türkiye’deki en etkin ve en güçlü örgütlenmedir. Bu çağdaş yapının statü grupları arasındaki ilişkilerin kalpten gelen dayanışma duyguları ile sürdürülmesi, hiç kuşkusuz TSK’nın göz kamaştıran muharebe etkinliğini daha da artıracaktır.

Üzülerek ifade etmeliyim ki fetret devrine dönüşen ve nefret duyguları ile beslenen karanlık süreç bu en güçlü yönümüzde, küçük de olsa lekeler oluşturdu. Güneş gibi parlayan bazı hasletlerimizin üzerine gölgelerdüştü! TSK’ya yönelik sahte davaları fırsat bilen fitne ve fesat çevreleri içimize nifak tohumları serpmeye çalıştı. Birlik ve beraberliğimize kasteden kötü niyetli çevreler statü gruplarını birbirine karşı kışkırttı. Kısaca bizi içeriden yıkmak için ellerinden geleni yaptılar…

TSK’nın sınır ötesinde gerçekleştirdiği, her Türk’ün gurur duyacağı muhteşem harekât, dağınık Türk toplumunu topladı, birleştirdi. Milletimizin birlikte yaşama azim ve iradesini pekiştirdi. Halkımıza büyük bir özgüven ve cesaret verdi. Daha da önemlisi emekli askerler ile muvazzaf aslanlar arasındaki dostluk ve dayanışma köprüsünün temelini kuvvetlendirdi.

Bu çerçevede atılacak bir adım daha var… Nasıl ki siyasi partilerimiz demokrasimizin vaz geçilmez unsurları ise astsubaylarımız da TSK’nın can damarı, hayat kaynağıdır. Bir fırkateyni düşünün! Topçu, torpido, güdümlü mermi (füze), radar, sonar, elektronik, elektrik, motorcu, atış kontrol, seyir, yara savunma, elektronik harp astsubayları olmadan bu gemiyi işletebilir misiniz? Kesinlikle hayır!

Naçizane TCG TURGUTREİS firkateyninin komutanlığını yaptım. İki üç ayı bulan uzun seyirlere çıktık. NATO görevlerinde bu süre bir seneyi buluyor… Fırtınalı havalarda dev gibi dalgalarla boğuşarak tatbikatlar yaptık. Cehennemi bu dünyada gördük. Seyir astsubayları ve güverteye çıkmak zorunda kalan astsubaylarımızı resmen kalın iplerle bağlıyorduk. Bir hafta boyunca patates ve leblebiden başka bir şey yiyemedik. Bir ömür boyunca gemide yapmak görev yapmak hiç de kolay değildir.

Bunları niçin mi anlatıyorum… Yeni mezun genç bir radar astsubayını gözünüzün önüne getirin! Bu genç meslektaşımız, yukarıda anlattığım koşullarda gemilerde en az 15-20 yıl görev yapacaktır. Ama hiçbirmesleki zorluğu ve riski olmayan bir büro memuru ile aynı derece ve kademede işe başlatılmaktadır.

İlave yetenekler olarak astsubay kardeşimiz lisans düzeyindeki Meslek Yüksek Okulu (MYO) mezunudur; emir verildiğinde hizmet bitene kadar görev yapma mecburiyetindedir. Nöbet, tatbikat, gece eğitimi ve özel görevler nedeniyle ayda ortalama 4-6 gün 24 saat esasına göre hizmet vermektedir.Tüm bu faaliyetleri için tek bir kuruş bile fazla mesai ücreti almamaktadır. Ayrıca, sefere/tatbikata çıktığında evinden uzun süreler ayrı kalmaktadır. Teröre karşı mücadele nedeniyle yaz-kış dağda yatanları düşünürseniz, bu çok büyük bir sosyal fedakârlık değil midir?

Ayrıca ortada gözlerden kaçırılamayacak kadar büyük bir haksızlık ve eşitsizlik vardır. Görev koşulları ve sorumluluk açısından astsubaylarla kıyaslanamayacak 9/2 lisans düzeyindeki MYO mezunu devletin diğer birçok sivil memuru8’inci dereceden memuriyete başlamaktadır.Sakın yanlış anlaşılmasın! Bu statüdeki memurlara yönelik yapılan uygulamayı kalben destekliyorum. Ancak elimizi vicdanımıza koyduğumuzda,daha ağır koşullarda, kellesini koltuğunun altına alan astsubay kardeşimizin 9’uncu dereceden başlatılmasını nasıl izah edebiliriz!

Bu şekildeki haksız bir başlangıç emeklilik dönemini de etkileyen ciddi ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Ama daha da önemlisi, bu yurtsever kitle kendisini devletin şefkatli kollarından mahrum hissetmektedir.

Doğal olarak bu sorun TSK’dan daha çok Türk devletinin ve T.C. Hükümeti’nin çözmesi gereken ciddi ve önemli bir meseledir. Ancak bu konuda TSK’nın da Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ve Maliye Bakanlığı ile ortak çalışmalar yapmasında büyük fayda vardır. Çünkü astsubayları her an harbe hazır bir bedeni ve ruhsal zenginlikte tutma sorumluluğu TSK’nın üzerindedir.

Konu hak, adalet ve eşitlik prensipleri çerçevesinde masaya yatırıldığında, kişisel olarak kolayca çözüm bulunabileceğini değerlendiriyorum. Çünkü Türk devleti, Türk milleti ve T.C. Hükümeti’nin hayatını ülke güvenliğine adayan astsubay evlatlarını gönülden kucaklayacağına yürekten inanıyorum. Bu konuda hiçbir kuşkum yok!

Bu yönde TSK’nın elinden geleni yaptığına inanıyorum. Çünkü TSK, her zaman ve her dönemde mensuplarının özlük haklarının iyileştirilmesi için yoğun çalışmalar yapmıştır. Bu uygulama TSK da devamlılık arz eden bir faaliyettir. Bu tür sorunları çözebilme beceresini gösterebilirsek, pusuda bekleyen fitne ve fesatçıların kirli oyunlarını kolayca bozabiliriz. TSK içindeki birlik, beraberlik ve dayanışma duygularını daha da pekiştirebiliriz.

Kahraman astsubaylarımız her hal ve şartta vatan kavgasına ve şehit olmaya hazırdır. Bundan eminiz. Ama bizim de millet olarak onlara vefa duygularımızı gösterme zamanı gelmedi mi?

Amiral Soner Polat
ulusalkanal.com.tr
[email protected]

Etiketler

Yorumlar

ylldlrlm kumbul :

Komutan amiralim konuyu cok guzel ozetleyerek durust ve vatansever birisi oldugunu gostermistir.umarlm sorunun cozumune katkl saglar.

Ersen Gürpınar :

Sayın Amiralim, TSK ne yazık ki personeli arasında ayrımcılık ve adaletsizlik yaparak görevlinin hizmet verimliliği ve moral motivasyonunu, emeklilik aidiyet duygusunu sürekli olarak erezyona uğratmaktadır. Adalet olmayan yerde hiçbirşey olmaz biz assubaylar hiyerarşiye saygı içinde sadece adalet istiyoruz. Yıllardır önyargılarla yapılan sosyal,ekonomik ve insani haksızlıkları emeklilerin temsilcisi TEMAD'ın yönetimlerinin yanlış mücadele statejileri sonucu yok sayılması ile bu adaletsizlikler sürekli gündemde tutulamamış bir avuç assubay mücadele gönüllüsü ve yüreğinde sizler gibi adalet taşıyanlar tarafından dile getirilmeye çalışılmıştır dileriz kulakları ,vicdanları ve adalet duyguları mühürlü olanlar bu haklı sese kulak verirler Desteğiniz için minnettarlığımı sunuyom

Cem AYAZ :

Değerli komutanım , bu yazı ancak bİr Mustafa Kemal in amirali tarfından yazılırdı, söz de değil öz de bir birleşmiş ordu ... çok tşk ederim

Cengiz ERTEN :

Yıllardan beri bizlerin gündeme getirmeye çalıştıklarımızı bir Amiralimizin de aynen gündeme getirmesi güzel bir şey...Demek ki yıllardır hak mücadelesi içinde koşanlar doğru yolda imişler...Duyması ve çözüm üretmesi gerekenler inşAllah duyarlar...Yazıdaki gibi TSK nın birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmesi bazı çevreleri eminim rahatsız edecektir...Biz o çevreleri rahatsız etmeye kararlıyız...Teşekkürler Soner Amiralim...Saygı ile...

Mustafa BOZ :

TSK içerisindeki Astsubay sorunları ile ilgili sanıyorum bir ASKER üstelik Amiral/General düzeyinde yazılmış ilk yazı.Bu sebeple Sayın Komutanımızın dertlerimize ortak olma ve çözüm üretme konusunda göstermiş olduğu hassasiyet ve sağ duyu için şahsen teşekkür ederim.Umarım ortak akıl için bir başlangıç olur görevdeki asker ve sivil yetkililer aynı hassasiyetle konuya yaklaşır.

Mustafa Baran :

Sayın Amirale teşekkür ediyor ve hak tesliminin tahakkuku için müspet düşüncelerin bizzat Gnkur. Bşk.na ulaşması sağlanmalıdır.

Mevlüt BAKİ :

SAYIN PAŞAM SAĞOLUN KATKIDA BULUNDUNUZ KONUYA ÖNCE İNSAN CA BAKILIRSA VE EMPATİ YAĞILIRSA HERHALDE DAHA İYİ ANLAŞILIR KİMSE EŞİT MAAŞ ÜCRET ALALIM DEMİYOR BİR KEREBU BİLİNE İSTENEN ŞU YENİ ÇIKAN SUBAY ASTSUBAY UZMAN ERBAŞLAR HEPSİ GENÇ VE BEKAR SONRALARI HEPSİ EVLENİYORVEÇOCUKARI OLUYOR VE KIDEMLEŞTİKÇE HEPSİNİN ÜNİVERSİTEDE ÇOCUĞU ÖĞRENİM GÖRÜYOR İŞTE BU NEDENLE DİYORUZKİ ARADAKİ UÇURUM OLMASIN ONA GÖRE ÜCRETLER AYARLANSIN VE ASTSUBAY KIDEMLİ BAŞÇAVUŞ YARBAY MAAŞINA VE25 YILLIK UZMAN ÇAVUŞ BİNBAŞI MAAŞI ALSIN HERKES ÇOOK MEMNUN OLUR VE GÖRVİNİDE GÖNÜLDEN İSTEKLE YAPAR AKSATAN VARSADA GEREĞ YPILSIN İŞTE ÖZÜ BUDUR ARZ EDERİM NEREDE TAKILIYOR ANALYAMIYORUM

misafir45 :

iyiki varsın ulusal kanal

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder