banner864

11 yıl tüm soruları çalmışlar 03 Haziran 2015, 11:45

F tipi örgütün 2004 yılından bu yana ÖSYM’nin yaptığı bütün sınavların sorularını çaldığı ortaya çıktı. F tipi okul ve dershanelerin çalıntı sorularla dereceye girdiği ve bu yolla propaganda yaptığı belirlendi
F tipi örgüte karşı KPSS operasyonları sırasında soruşturma derinleştirildikçe, F tipi çetenin yalnızca 2010 KPSS sorularına değil, 11 yıldır ÖSYM’nin bütün sorularına ulaştığı ortaya çıktı. Kapalı devre olması gereken bilgisayarlara dışarıdan ulaşılabildiği tespit edildi. Özel bir programla ÖSYM bilgisayarlarına ulaşan F tipi örgütün ÖSYM’nin yaptığı tüm sınav sorularını ele geçirdiği anlaşıldı. Aydınlık’ın edindiği bilgilere göre yapılan soruşturma sonucunda ulaşılan bilgiler şöyle:

İLK SORU ÇALMA 2004’TE
F tipi örgüt ÖSYM’deki sorulara ulaşmak için özel çaba harcamış. Emniyetteki kadrolar üzerinden ÖSYM çalışanlarının özel hayatları incelemeye alınmış. Zaafı olan personele özel tuzaklar kurulmuş. Bazılarına kadın bile gönderilmiş. Özel yaşamında açık veren personel şantajla esir alınarak aynı yargıda olduğu gibi örgüt için kullanılmış.

ÖSYM BBG EVİ

ÖSYM’de kullanılan bilgisayarlar görünüşte dışarıya kapalı. Ama özel bir programla F tipi örgüt tarafından sisteme girilmiş ve izlemeye alınmış. Soruşturmayı yürütenlerin ifadesiyle BBG evi haline getirilmiş. Örgüt bütün sınav sorularına ulaşmış.

ABD’DE EĞİTİLDİlER
Bu işler için ABD’de devlet olanaklarıyla eğitime gönderilen ve CIA, FBI’da eğitim gören emniyetçiler kullanılmış. Özel eğitimden geçirilen bilgisayar programcıları görevlendirilmiş. Alınan sorular bir havuzda depolanmış. Bunlar daha sonra geri dönüşümü olmayacak şekilde silinmiş. Belli örgüt elemanlarına gönderilen ve geri dönüşümsüz bir şekilde silindiği sanılan bazı bilgiler yapılan yoğun çalışmalar sonrasında geri döndürülmüş.

BAŞARININ SIRRI

Çalınan sorular büyük bir gizlilik içinde kullanılmış. Örgütün okul ve dershanelerinde bu sorulara yönelik çalışma yapılmış. Işık Evlerinde kalan öğrenciler özel olarak ele alınmış. Çalıntı sorular bazı öğrencilere doğrudan verilirken, bazı öğrencilere ise dolaylı olarak ezberletilmiş. Bu öğrenciler o soruların çalıntı olduğunu bilmeden sınava hazırlanmış. Bu yolla örgüte ait okul ve dershane öğrencilerinin sınavlarda başarılı olmaları sağlanmış.

HEM İTİBAR, HEM PARA
Çalıntı sorularla, örgüte ait okul ve dershanelere devam eden öğrenciler sınavlarda dereceye girmiş. Örgüt de dereceye giren öğrenciler üzerinden kendi propagandasını ve reklamını yapmış. Hem örgüte sempati, itibar sağlamış. Hem de bu yolla okul ve dershanelerin müşterilerini artırıp büyük paralar kazanılmış. Sorular, öğrencilerin durumuna, girdikleri okulu bitirip bitirmeme kapasitesine ve örgütün ihtiyaçlarına göre dağıtılmış.

ADAMLARINI SOKMUŞ
ÖSYM’nin yaptığı KPSS ve diğer sınavların sorularını da ele geçirdiği için örgüt elemanlarının ve örgüte yakın kişilerin kamuya girmeleri sağlanmış. 2004 yılından sonra kamuya girenler içinde örgütün ağırlığı bu çalıntı sorularla gerçekleştirilmiş. Bir program dahilinde devletin ele geçirilmesi planlanmış. 2010 KPSS’sinde soruların dağıtıldığı çekirdek ekip gizliliğe dikkat etmeyince, soruların ve cevap anahtarının tamamını verince yıllardır yapılan soru çalma işi açığa çıkmış.

BÜTÜN SINAVLAR ŞAİBELİ
F tipi örgüte yönelik sınav soruşturması ile ilgili Aydınlık’a bir kaynak şu bilgileri verdi: “Örgüt çok gizli çalışmış. Bazı bilgilere tesadüfen ulaşıldı. Arkası da çorap söküğü gibi geldi. Ben şu kadarını söyleyeyim, 2004 yılından itibaren ÖSYM’nin yaptığı bütün sınavlar şaibeli. ÖSYM’nin o dönemdeki yöneticileri örgütle birlikte hareket etmiş demiyorum. Onlar kurulan tertibi görememişler. Zafiyet göstermişler. Gerekli güvenliği almamışlar. Vatandaş da hiçbir şeyden habersiz çocukları üniversiteye girsin, sınav kazansın devlet memuru olsun diye çabalamış durmuş. Ne yazık ki şu anda üniversitelere, devlete haksız şekilde girmiş binlerce kişi var.”

F TİPİ ÖRGÜT ELEMANI 3 KİŞİ DAHA ABD'YE KAÇTI
KPSS soruşturması çerçevesinde yapılan son operasyonu önceden haber alan 3 örgüt elemanının da son dakikada ABD’ye kaçtığı belirlendi. Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) soruşturması kapsamında ÖSYM’ye yapılan baskında el konulan bilgisayarlar üzerinde yapılan incelemede, silinen bazı dosyalara ulaşıldığını öğrenen kişilerin kendilerine ulaşılacağını hissetmeleri üzerine kaçtıkları bildirildi. 

Aydınlık
Etiketler

Yorumlar

hasan :

o hakları mahşerde sorarlar elbet!

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar