banner864

14 bin yıl önce ''dişçiye'' gitmiş! 18 Temmuz 2015, 18:59

Diş hastalıkları, en korkutucu hastalıklar arasında sayılıyor. Dünyada da binlerce diş hekimi bulunuyor. Peki diş hekimliği ne kadar eskiye dayanıyor? İtalya'da keşfedilen bir iskelette yapılan inceleme, bundan tam 14 bin yıl önce de diş için cerrahi uygulama yapıldığı ortaya koydu.
Diş hekimliği, günümüzde en popüler mesleklerden biri haline geldi. Peki diş hekimliğinin tarihi nereye dayanıyor?

İtalya’da bulunan bir isklette yapılan incelemeler, bu konuda çarpıcı bilgileri ortaya koydu. Dolomite Dağları’nda keşfedilen iskeletteki iltihaplı dişin, diş operasyonuna verilen en eski örnek olduğu belirlendi.

İncelenen iltihaplı dişin yüzeyinde derin çizikler tespit edildi. Bologna üniversitesindeki akademisyenler, çiziklere küçük keskin bir aletin neden olduğunu saptadı.

Uzmanlar, 25 yaşındaki bir gence ait olduğu belirlenen dişteki mikroplu kısmın bir alet ile temizlendiğini ifade etti. Yapılan bu uygulamanın da tarihte bilinen en eski diş operasyonu örneği olduğu kayda geçirildi.

Daha önce mesleğinin 9 bin yıl öncesine ait olduğu sanılıyordu.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

melsa :

insanlar teknolojide ve bilgi düzeyinde belirli bir noktaya geldiğinde bunu kötüye kullandığında,azdığında,kısaca tanrıcılık oynamaya başlayınca yerin üstü altına gelir. piramitlere ve bunun gibi yapımı zor olan bazı yapılara baktığınızda anlarsınız.çıkan tarihi eserlere bakarsanız ...antik kentlere,sanat alanında,mimarlık,heykeltraşlık vesaire.sizce insanlar neden toprağı bukadar çok eşeliyor hemde okadar derinleri.... :) sadece para ve sanat içinmi ;)

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar