banner864

'Beynin pusula'sı keşfedildi 26 Aralık 2014, 10:45

Bilim insanları beyinde yön bulma duygusunu kontrol eden bölgeyi tespit etti. Sputnik News'te yer alan habere göre; "Beyin içi pusula" olarak adlandırılan kısım alzheimer ve demans hastalıkları için tedavi umudu olabilir.
Bilim insanları beyinde yön bulma duygusunu kontrol eden bölgeyi tespit etti. Sputnik News'te yer alan habere göre; "Beyin içi pusula" olarak adlandırılan kısım alzheimer ve demans hastalıkları için tedavi umudu olabilir.

Current Biology dergisinde yayımlanan çalışmada, yön duygusunu yöneten kısım "Beyin içi pusula" olarak adlandırılıyor. İnsanlar, beyin içi pusulaları yavaşladığında kayboluyor.

Ayrıca, işleri doğrultusunda yön bulan kişilerin beyninde entorhinal korteksin bir bölgesinde sinyallerin arttığı gözlemlendi. Beyindeki sinyaller kuvvetlendikçe, kişilerin yollarını daha kolay bulduğu anlaşıldı.

Londra'da taksi şoförleri üzerinde yapılan çalışmalar, onların yola çıktıkları zaman önce hangi yöne gideceklerini hesapladıklarını ortaya koydu. Bu hesapların entornihal kotekste yapıldığı ve yön duygusu güçlü şoförlerin daha çok sinyal yaydığı belirlendi.

Bu keşif alzheimer, demans gibi hastalıklara umut ışığı olabilir. Zira bu hastaların yön bulma duygusunun neden kötüleştiği sorusu henüz netlik kazanmış değil.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar