banner864

Şimdi de 'selfie ışığı' geliyor 22 Temmuz 2015, 18:10

Türkçemize Özçekim olarak geçen 'Selfie' şüphesiz son yılların en popüler kelimesi. Kişinin akıllı telefonu ile kendi fotoğrafını çekmesinin bu kadar popüler hale gelmesi ise farklı girişimlerin de önünü açmış durumda.

Öncelikle akıllı telefon üreticileri ön kameralarını geliştirirken sonrasında "Selfie çubuğu" adıyla bazı aksesuarlar da satılmaya başladı. Ekstra lensler veya uzun 'selfie' çubukları ile daha geniş açılı özçekimler elde edilebilirken henüz karanlık ortamlar için net bir çözüm üretilmiş değil.

Donanimhaber.com'dan Oğuz Avcı'nın haberine göre, bazı telefon üreticileri ön kameranın yanında LED flaş koyma fikrini deneseler de bu çözüm hem çok az modelle sınırlı kalıyor hem de çoğu zaman gözü rahatsız edebiliyor. Kira adındaki yeni bir aksesuar ise karanlık ortamlarda daha güzel 'selfie' çekmek için biraz daha farklı bir çözüm sunuyor.

Tıpkı "Selfie çubuğu" gibi bir çok telefonla uyumlu olan bu aparat LED flaşların aksine patlama yapmadan sürekli bir aydınlık sağlıyor. Aydınlatıcının çember şeklinde tasarlanmasıyla ön kamera bu çemberin ortasına denk getirilerek fotoğraf için ideal bir aydınlatma yakalanabiliyor. Japonya'da Kickstarter benzeri bir platformda ortaya çıkan bu aksesuar ilerleyen dönemlerde tıpkı "Selfie çubukları" popüler bir aksesuar haline gelebilir.


Yorum Gönder