banner864

Tespit edildi! Hiçbir faydası yok! 01 Şubat 2015, 13:13

 ÇUKUROVA Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Behice Kurtaran, soğuk algınlığından koruyan aşı bulunmadığını ve antibiyotiklerin de hastalığın tedavisine hiçbir katkısının olmadığını söyledi.

Soğuk algınlığına en çok 'rinovirüs' adı verilen virüslerin neden olduğunu belirten Doç. Dr. Behice Kurtaran, yetişkinlerin yılda ortalama 2- 3 kez bu hastalığa yakalanabildiğini belirtti. Kurtaran, "Bu virüsler, insandan insana hava ya da temas yoluyla bulaşmaktadırlar. Soğuk algınlığı olan biriyle tokalaşmak ya da virüs taşıyan bir kapı kolunu tutmak ve ardından elleri ağız, burun ve gözlere değdirmek hasta edebilir" dedi.

'DİNLENMEK VE BOL SIVI'

Soğuk algınlığına karşı yapılması gerekenleri anlatan Doç. Dr. Behice Kurtaran, şu önerilerde bulundu:

"Elleri su ve sabunla, 20 saniye ovalayarak yıkamak gerekir. Yıkanmamış ellerle ağız, burun ve gözlere dokunmamalı, hasta kişilerle yakın temastan kaçınmalıyız. Eğer yine de hastalanırsanız, hastalığınız boyunca mümkünse evde kalın. İnsanlarla öpüşmeyin, tokalaşmayın ve sarılmayın. Öksüreceğiniz ya da hapşıracağınız zaman insanlardan uzaklaşın. Hasta olunca ne yapılacağı önemli. Bu tamamen hastalık süresince daha iyi hissedilmesini sağlayacak şeyleri bilmeyi gerektirir. Bolca dinlenmek ve sıvı almak çok önemli. Antibiyotiklerin, soğuk algınlığını geçirmeye hiçbir katkısı olmadığı da bilinmeli. Yan etkileri saymasak da, gelecekte olabilecek bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde sorun yaşamanıza neden olabilir."

Yusuf BAŞTUĞ / ADANA, (DHA)

Yorumlar

Erdem Turan :

o kadar araştırma yapmaya vs gerek yoktu , biz evrimsel biyologlara sorsalar söylerdik size 30sn'de her yıl başta grip virüsü olmak üzere birçok virüs türü kendisini yenileyerek ve kendisi için üretilmiş olan antibiyotik ve ilaçlara savunma mekanizması oluşturarak geri gelir ve her yıl bu virüsler için tekrardan savunma üretilmesi gerekir bu uzun zamandır bilinen birşey.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar