10 yıl aradan sonra ilk kez gitti! 10 Şubat 2015, 17:33

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 10 yıl aradan sonra ilk kez resmi ziyaret için Mısır'a gitti. Putin, Kahire'de Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi ile bir araya geldi.
 Mısır'ın bugün önemli bir ziyaretçisi vardı. 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 10 yıl aradan sonra ilk kez resmi ziyaret için Kahire'ye gitti. Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi Putin'i havalanında karşıladı. 

Putin ve Sisi, heyetler arası görüşmelerde askeri ve ekonomik birçok anlaşmaya imza attı. Putin, Kahire'de onuruna verilen yemekte Sisi'ye "Ak-47" Kalaşnikof marka tüfek hediye etti. 

Hediye anlamlı, zira Rusya ile Mısır'ın 3 milyar dolarlık silah anlaşması imzalaması bekleniyor. Silahların finansmanını da Birleşik Arap Emirlikleri'nin karşılayacağı belirtildi. Özellikle savaş uçakları ve helikopterlerinin Rusya’dan ithal edileceği tahmin ediliyor.

Görüşmelerin gündeminde ikili ticaret ve enerji konuları da var. Rusya’dan buğday ve kereste gibi farklı ithalat kalemlerinin yanı sıra nükleer santral konularının da taraflar arasında görüşüleceği kulislere yansıyan haberler arasında.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar