2 dakikada dünya turu 10 Eylül 2014, 18:16


DÜNYA TURU paylaşan: ulusalkanal
Şangay İşbirliği Örgütü zirvesi yarın Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de başlıyor. Rusya'nın dönem başkanlığını devralacağı zirvede örgütün genişlemesi ele alınacak. Üyelik başvuruları değerlendirilecek ülkeler ise, İran, Hindistan ve Pakistan.

Rusya, ülkenin kuzeybatısındaki Beyaz Deniz'de nükleer başlık taşıyabilen balistik füze denemesi yaptı. Nükleer denizaltıdan atılan füze, ülkenin doğusundaki Kura poligonuna başarıyla ulaştı.

Suriye'de savaşan terör örgütlerinden Ahrar El Şam'ın İdlib kentindeki toplantısına bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıda terör örgütünün lideri Hasan Abud ve 28 üst düzey komutanı öldü. Saldırının arkasında IŞİD'in olduğu tahmin ediliyor.

Avustralya polisi, Queensland eyaletinde İslamcı gruplara ait iki noktaya baskın düzenledi. İki kişinin terör şüphelisi olarak gözaltına alındı. İlk sorguları tamamlanan şüphelilerin Suriye’ye militan gönderdiği ve teröristlere mali kaynak sağladıkları bildirildi.

Ünlü Rus yazar Lev Tolstoy'un 186'ıncı doğum gününde Rusya Devlet Müzesi, yazarın günlüklerini internet üzerinden yayınladı. Okuyucuların beğenisine sunulan seçmeler arasında yazarın Anna Karenina ve Suç ve Barış gibi ünlü romanlarını yazarken aldığı notlar da bulunuyor.

Atmosferdeki sera gazlarının yoğunluğu son 30 yıllın en yüksek seviyesine ulaştı. Dünya Meteoroloji Örgütü'nün yayınladığı rapora göre sera gazı yoğunluğu ve okyanuslardaki asitlenme miktarı 2013 yılı itibariyle rekor kırdı.

ulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar