banner864

"2 Mayıs'ta satışa başlıyoruz" 29 Nisan 2014, 17:57

Irak petrolünü Barzani yönetimi üzerinden Türkiye'ye getiren AKP Hükümeti, Bağdat'ın itirazlarına rağmen petrol satışı için kolları sıvadı. Açıklama, Ankara-Erbil arasında mekik dokuyan Bölgesel Yönetim Başbakanı Neçirvan Barzani'den geldi. Barzani, Türkiye'de depolanan petrolü 2 Mayıs'ta satmaya başlayacaklarını söyledi.
1 Ocak'tan bu yana Türkiye'de depolanan Irak petrolü tankerleri doldurmaya başladı, şimdi sıra satışına geldi.

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Ceyhan'da biriktirilen petrolün satışına 2 Mayıs'ta başlayacaklarını açıkladı. Barzani, petrol satışının uluslararası standarlara da uygun olacağı görüşünde.

Ancak Bağdat aynı fikirde değil. Irak ile Türkiye arasındaki ilişkilerin gerilmesine neden olan petrol satışı şimdiye kadar gerçekleştirilemedi. Irak Merkezi Yönetimi, Barzani yönetiminin anayasayı ihlal ettiği gerekçesiyle, bütçeden aldığı payı da askıya aldı.

Cehan'da 2 buçuk milyon varil kapasiteli tankların, 1 buçuk milyon varilden fazlası doldu. Rudaw televizyonuna konuşan Neçrvan Barzani'nin açıklamalarına göre, petrolü alması için önce Türkiye'ye sorulacak, eğer olmazsa Türkiye üzerinden başka ülkelere satılacak, satıştan elde edilen para da Türkiye'deki bir bankaya yatırılacak.

Bir açıklama da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'dan geldi. Yıldız, petrol satışının Mayıs ayında başlayabileceğini ancak Türkiye'nin müşteri olmayacağını söyledi.ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorumlar

ömer Yürük :

Yuh.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar