banner864

2. tura gidiyor 24 Kasım 2014, 17:44

Tunus'ta cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tura kaldı. Pazar günü yapılan seçimde, sandıkların üçte ikisi açıldı. Resmi olmayan sonuçlara göre, adaylar yeterli oya ulaşamadı ve seçim ikinci tura kaldı. Laik Nida Tunus Partisi lideri Baci Kaid es Sibsi oyların yüzde 42'sini, mevcut Cumhurbaşkanı Munsif El Merzuki yüzde 34 oy aldı.
Tunus'ta seçimler ikinci tura kaldı.

Seçim pazar günü yapıldı. 5 milyondan fazla kayıtlı seçmenin olduğu Tunus'ta, seçime katılım ülke içinde yüzde 53,73, ülke dışında yüzde 27 olarak gerçekleşti.

Seçimde 27 adayın cumhurbaşkanlığı için yarışacağı bildirilmişti, ancak 5 aday seçimden önce yarıştan çekildi.

Sandıkların üçte ikisi açıldı. Resmi olmayan sonuçlara göre, seçimi, genel seçimde Müslüman Kardeşler'i geride bırakarak iktidar bayrağını göğüsleyen laik Nida Tunus Partisi önde götürdü. Nida Tunus Genel Başkanı Baci Kaid es Sibsi oyların yüzde 42'sini aldı. Mevcut Cumhurbaşkanı Munsif El Merzuki'nin oyu ise yüzde 34'te kaldı. İki adayı, yüzde 9 oyla Sosyalist çizgideki Halk Cephesi'nin lideri Hamma Hammami izledi.

Adaylar yeterli oy sayısına ulaşamadığı için seçim ikinci tura kaldı.

Tunus Yüksek Seçim Kurulu, oyların yeniden sayılmasına karar verdi. Ancak, sayım sonucunda herhangi bir değişiklik beklenmiyor. Aralık ayı sonunda düzenlenmesi öngörülen ikinci turda Nida Tunus Partisi’nin adayı Baci Kaid es-Sibsi ile mevcut Cumhurbaşkanı Muhammed Munsif el Merzuki yarışacak.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorumlar

kılıçdaroğlu ve bahçeli işbirlikçi :

chp ve mhp gerçek alternatif bir aday gösterseydi türkiyede seçilme şansı bile olurdu değil 2.tura gitmek ama chp ve mhp erdoğan ve akp nin her konuda önünü açmakla görevli iki nato partisi.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder