banner864

307 yıllık birliktelik bitecek mi? 18 Eylül 2014, 12:26

İskoçya, İngiltere ile olan 307 yıllık birlikteliğini bitirecek mi yola devam mı edecek? İki ülkenin kaderini belirleyecek oylama bugün yapılıyor. Tarihi oylama öncesi düzenlenen son anketlerde ayrılmak istemeyenlerin oranı yüzde 51'di. Gözlerin, kararsızların vereceği oylara çevrildiği referandumun sonuçları yarın sabah belli olacak.
4 milyon 285 bin İskoç ülkelerinin kaderini belirlemek için bugün sandık başına gidiyor. İngiltere saati ile sabah 7'de başlayan, akşam 22'de sona erecek referandumda İskoçlar, Birleşik Krallıkta kalıp kalmayacaklarına karar verecekler.

İngiliz siyasiler referandum öncesi son kozlarını oynayarak İskoçlara "bizimle kalın" çağrısı yaptı. Bazı İskoç siyasiler ise "İskoçya'nın geleceğine kendi ellerinizle sahip çıkın" şeklinde demeçler verdi. Kraliçe 2'nci Elizabeth'de geçtiğimiz hafta İskoçya'yı kaybetmek istemediğini belli etti.

İngiltere ve İskoçya bayraklarını bir arada yayınlayan İngiliz gazeteleri bugün attıkları manşetlerde İskoçlara "Bizi bırakmayın" çağrısı yaptılar.

16 yaşın üstündekilerin de oy kullanabileceği referandum öncesi yayınlanan son kamuoyu yoklamalarında, ayrılmak isteyenlerin oranı yüzde 49, ayrılmak istemeyenlerin oranı ise 51'di. İki ülkenin kaderini kararsızların vereceği oylar belirleyecek.

Katılımın yüzde 80 civarında olması beklenen referandumdan "evet" çıkarsa İskoçya'nın Birleşik Krallıkla olan 307 yıllık birlikteliği sona erecek. 24 Mart 2016'da İskoçya, Birleşik Krallıktan resmen ayrılarak yeni bağımsız ülke olarak tarihe geçecek.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar