5 maddelik bildiriyi reddettiler 28 Ocak 2014, 20:16

Cenevre 2 konfreransı'nda, Suriye heyetinin sunduğu 5 maddelik temel ilkeler bildirgesi muhalif koalisyon tarafından reddedildi.
Bildirgede; Suriye egemenliğine saygı, işgal edilmiş topraklarının iade edilmesi, bağnaz, radikal fikirlerin Suriye'den arındırılması maddeleri yer alıyor. İsviçre'de devam eden 2'nci Cenevre Konferansı kapsamında, muhalifler Suriye yönetiminin sunduğu 5 maddelik temel bildirgeyi reddetti.

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Lahdar İbrahimi araclığıyla yürütülen görüşmelerin ardından Suriye heyeti, gazetecilere açıklama yaptı.

Beşar Esad'ın basın danışmanı Buseyna Şaban, Suriye Enformasyon Bakanı El Zubi ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Doktor Faysal Mikdad, 5 maddelik metnin reddedildiğini açıkladı.

Açıklamada, "Karşımızdakiler Suriyeli değil. Bu maddelerin altına her Suriyeli imzasını atar ama bu insanlar bu maddeleri dahi kabul etmiyorlar" ifadeleri yer aldı.

Suriye'nin, muhaliflere 5 maddelik teklifi şöyleydi:

"1- Suriye'nin egemenliğine saygı, işgal edilmiş topraklarının iade edilmesi, bağnaz, radikal fikirlerin Suriye'den arındırılması
2- Yabancı devletlerin ülkede mevcut olan silahlı gruplara silah temin etmek, onları eğitmek, korumak ve provoke etmekten vazgeçmesi,
3- Suriye'nin içişlerine yönelik her türlü müdahalenin reddedilmesi ve Suriye'nin geleceğinin demokratik usüllerle Suriyeliler tarafından belirlenmesi,
4- Suriyenin toprak bütünlüğünün korunması,
5- Suriye'de siyasi iktidarın halk tarafından seçilmesi"

Öte yandan, Suriye yönetimi, çatışmaların yoğunlaştığı Humus bölgesinden kadın ve çocukların tahliye edilmesini kabul etti. Tahliye işleminin nasıl yapılacağı konusunda görüşmeler sürüyor.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

adalet3 :

demekkı bu maddelerı kabul etmeyen muhalıf adı altındakı.terörist unsurlardır..surıye lı olmadıkları ıçın bu maddelere ımza atmazlar.. bunlar emperyalıst usaklardır

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar