banner864

70 IŞİD'li öldürüldü 18 Haziran 2014, 08:21

Irak ordusu IŞİD'e yönelik başlattığı operasyonlarda örgüte ağır darbe vurdu. Anbar, Telafer, Felluce, Musul ve Selehattin'de düzenlenen operasyonlarda 600'den fazla terörist öldürüldü. Örgüte ait 40 araç tahrip edildi. Irak Başbakanı Nuri El Maliki, IŞİD saldırılarında sorumluluklarını yerine getirmeyen 4 komutanı görevden aldı. Maliki, "Amacımız ülkede birliği sağlamak için El Kaide ve IŞİD’i yok etmektir" dedi.
IŞİD'e yönelik geniş çaplı operasyon başlatan Irak Merkezi Hükümeti örgüte ağır bir darbe indirdi. Ülke genelinde düzenlenen son operasyonlarda 600'den fazla terörist öldürüldü.

Operasyonlar ülkenin batısındaki Anbar ilinde yoğunlaştırıldı. Hava operasyonunda IŞİD üyesi 350 terörist öldürüldü.

Hava harekatının bir diğer adresi Felluce oldu. 250 IŞİD'çi teröristin yanı sıra, terör örgütü liderlerinden Yasir Nayi'nin de öldürüldüğü açıklandı.

Türkmen kenti Telafer'de 70 militan öldürüldü. Örgüte ait 40 araç ordu birlikleri tarafından tahrip edildi. Operasyonlarda Irak ordusunun kaybettiği mevzilerden bir kısmını geri alarak IŞİD'i püskürttüğü belirtildi.

Musul ve Selahattin'de IŞİD teröristlerinin bulunduğu bölgelere operasyon yapıldı. Petrol rafinelerinin olduğu Beyci'de biri Suudi diğeri Libya vatandaşı olan iki IŞİD komutanı, Selahaddin vilayetinde de 12 teröristin öldürüldüğü öğrenildi.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, IŞİD saldırılarının ardından görev yerlerini terkeden Musul ve Ninova'dan sorumlu 4 komutanı görevlerini yapmadıkları için görevden aldı.

Bağdat’ta devlet televizyonuna konuşan Maliki, ordunun üstünlüğü ele geçirdiğini, ülkede birliği sağlamak için El Kaide ve IŞİD'i yok edeceklerini söyledi.

Öte yandan, Türk Dışişleri de Irak'a yönelik riskli bölge uyarılarını genişletti. Bağdat’ın güneyindeki Babil, Necef, Kerbela, Vasit, Meysan, Kadisiye, Musenna ve Dikar da riskli bölgeler arasına eklendi. Açıklamada, Irak'taki Türklere "tedbirli davranın" çağrısı yapıldı.

Yorum Gönder