banner864

AB, Rusya'ya gazla bağlandı 16 Eylül 2014, 17:38

Avrupa Birliği Rusya'ya doğalgazla bağlandı. AB araştırmasına göre, Rus doğalgazı olmadan Avrupa ülkeleri yalnızca 9 ay idare edebilir. Rusya'ya alternatif olarak gösterilen Cezayir ve Norveç ise Avrupa'nın gaz açığını kapatamıyor.
Avrupa Birliği ülkeleri Rus doğalgazı olmadan sadece 9 ay idare edebilir. Rusya’dan ithal edilen gazı Cezayir ve Norveç bile karşılayamaz! Bu sonuç, Avrupa Birliği'nin araştırmalarında ortaya çıktı.

Avrupa Parlamentosu milletvekili Jacek Saryusz-Wolski, Avrupa Birliği'nin bir yıl önce, doğalgaz alımının yaptırım olarak kullanması durumunda ortaya çıkabilecek sorunları belirlemek için bir araştırma yaptığını açıkladı.

Araştırma sonucunda, Rusya’dan doğalgaz sevkiyatının durdurulması durumunda depolarda stoklanan doğalgazın AB ülkelerine sadece 9 ay yeteceği tespit edildi.

Rus doğalgazına alternatif olarak görülen Cezayir ve Norveçli tedarikçilerin de bu açığı kapatamayacağı belirlendi.

Başka kaynaklardan alınacak doğalgaz için ise tren çoktan kalktı. Çünkü dünyada üretilen tüm doğalgazın planlaması önceden yapıldı. Doğalgaz sözleşmeleri uzun vadeli yapıldığı için sorun yalnızca ortaya çıkacak yeni kaynaklarla çözebilir. Ancak altyapı ve ekonomik yatırımlar gözönüne alındığında bu da kısa vadede mümkün görülmüyor.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar