banner864

ABD, Fransa, İngiltere ve AKP iktidarı aynı safta! 27 Mart 2015, 16:13

Yemen'e yönelik operasyon dünyadaki saflaşmayı da netleştirdi. Rusya, İran, Çin, Irak, Suriye ve Hizbullah Yemen operasyonuna karşı çıktı. Operasyona lojistik ve istihbarat desteği veren ABD ile AKP hükümeti, İngiltere ve Fransa gibi ülkeler de Suudi Arabistan'a destek verdi.
 Suudi Arabistan Yemen'e hava opersayonu başlattı, opersayonun ilk gününde saflar da belli oldu. Rusya, İran, Çin, Irak, Suriye ve Hizbullah opersayona karşı çıkarken Amerika, İngiltere, Fransa ve AKP iktidarı destek verdi.
İran, Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinin saldırılarını kınandı. Operasyonun "tehlikeli bir adım" olduğunu belirtildi. Yemen'e yapılan bütün askeri müdahalenin derhal sonlandırılması istendi. 

Rusya Dışişleri Bakanlığı da tepki gösterdi. Açıklamada, "Egemenliğini ve toprak bütünlüğünü her zaman desteklediğimiz dost ülke Yemen'deki son gelişmeler, Moskova yönetimi için en üst seviyede rahatsızlık yaratıyor. Tüm tarafları operasyona son vermeye çağırıyoruz" ifadelerine yer verildi.

Çin ve Suriye'nin açıklamalarında da gerginliğin siyasi diyalogla çözülmesi gerektiği belirtti. Irak, "güç kullanınımını reddediyoruz" derken Hizbullah da Suudi Arabistan’ın “saldırganlığını derhal durdurmaya" çağırdı. 

Amerika, İngiltere, Fransa ve AKP iktidarı Suudi Arabistan bombardımanının yanında yer aldı. Türk Dışişleri "Husi hareketini ve İran'ı uyardı. Açıklamada, "Yemen'de ve bölgede barış ve güvenliği tehdit eden davranışlarından vazgeçin" denildi. Amerika'da Suudi Arabistan jetlerine istihbarat desteği verdi, ABD Başkanı Obama ve Dışişleri Bakanı John Kerry birçok ülke saldırıların desteklenmesi için temazlar yürttü. 

İngiltere ve Fransa da Yemen’de Husilere karşı yapılan operasyonlara desteğini açıkladı.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder