banner864

ABD ile Almanya'nın arası açılıyor 24 Ekim 2013, 16:55

Merkel: Aramızdaki güven çok fazla sarsılır
Dilara Pektaş/ Almanya

ABD Ulusal Güvenlik Teşkilatı NSA’nın, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in cep telefonunu dinlediği iddiaları üzerine tartışmalar sürüyor. Dinlenen telefonun Merkel’in parti içi görüşmelerini kullandığı telefon olduğu iddia edilirken, Merkel önceki gün ABD Başkanı Obama ile telefonda görüştü. Merkel'in Obama'ya, “Eğer böyle bir durum varsa, bu kabul edilemez. Müttefikler arasında bu tür şeyler olmamalı. Eğer olduysa aramızdaki güven çok fazla sarsılır“ dediği, Obama'nın ise iddiaları yalanladığı öğrenildi.

Diğer yandan Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Amerikan Büyükelçisi John Emerson’u görüşmeye çağırdı. Söz konusu görüşme ile Almanya’nın ciddiyetini göstermek istediği öğrenilirken, olay ile parlamentoya bağlı özel bir kurulun da ilgileneceği belirtildi. Kurula başkanlık edecek Thomas Opermann da, NSA tarafından yapılan dinlemelerin çığrından çıktığını ifade ederken, “Başbakanımı dinleyen halkımı da dinler“ diye konuştu.


ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Ilhami Cetin :

abd tabiki canini yaktigi almanya ve japonyanin bir gun intikam almasindan hakli olarak korkmustur.iki halkta gururuna cok duskundur.bunun icin ani bir baskin yememek icin her zaman tedbirli olagelmistir

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder