ABD, IŞİD'i vurdu 08 Ağustos 2014, 16:07

Obama sınırlı müdahale yetkisi verdi, ABD uçakları Erbil'e yakın IŞİD mevzilerine saldırı düzenledi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konsyi de IŞİD saldırılarını kınadı.
Amerikan savaş uçakları Irak'ta.

ABD Başkanı Barack Obama, IŞİD'in Irak’ın kuzeyindeki Amerikan personelini tehdit etmesi durumunda ABD ordusuna hava saldırısı düzenlemesine yetkisi verdi. Obama, ABD’nin Irak’a yeniden savaşmak için asker göndermeyeceğini de hatırlattı.

Obama'nın açıklamasnın ardından Basra Körfezi'nden kalkan Ameirkan savaş uçakları Erbil yakınlarındaki IŞİD topçu birliklerini vurdu. Açıklama Pentagon Sözcüsü John Kirby'den geldi.

IŞİD'in Irak'taki en büyük Hristiyan kasabası Karakuş'u ele geçirmesinin ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Fransa'nın çağrısıyla toplandı. Perşembe akşamı gerçekleşen acil toplantı sonucunda IŞİD örgütünün Irak'taki saldırıları kınandı.

Oturum sonrası Konsey'den yapılan açıklamada, Irak'taki azınlıklara ve IŞİD'in radikal ideolojisini reddedenlere karşı sistematik olarak baskı yapılmasının kınandığı belirtildi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Muun IŞİD'in saldırılarındna en çok bölgedeki Hristiyan, Türkmen ve Yezidileri etkilediğini söyledi.


ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar