banner864

ABD jetleri İncirlik'te 09 Ağustos 2015, 15:29

IŞİD ile mücadele anlaşması kapsamında Amerikan Hava Kuvvetlerine ait jetler Adana'ya gelmeye başladı. 480'nci filoya bağlı 6 adet F 16 savaş uçağı öğle saatlerine İncirlik üssüne indi.
ABD jetleri, Adana'daki İncirlik üssüne gelmeye başladı.

İncirlik üssü güne sakin başladı. Öğle saatlerinde ise beklenmedik hareketlilik yaşandı.

IŞİD'e karşı yapılacak operasyonlara katılmak üzere İncirlik'te konuşlanacak Amerikan 480'inci Filo'ya bağlı ilk kol uçakları İncirlik üssüne indi.

İtalya'nın Aviano Üssü'nden kalkan F-16'lar saat 14.30 sıralarında Adana'ya ulaştı. 

6 adet F-16 ile bir adet ağır nakliye uçağı C-5 Galaxy ve bir adet havada yakıt ikmal uçağı KC-135 geldi.

İncirlik'e gelen sadece uçaklar değildi. Operasyonlara katılacak uçaklara destek verecek 300 Amerikan askeri de Türkiye'ye geldi.

Amerikan Hava Kuvvetleri'nin 480'inci Filo'ya dahil uçakların tümünün önümüzdeki günlerde İncirlik üssüne gelmesi bekleniyor.

 PENTAGON'DAN AÇIKLAMA
ABD Savunma Bakanlığı, ABD Hava Kuvvetleri'ne ait altı F-16 savaş uçağı ve yaklaşık 300 personelin bugün İncirlik Üssü'ne intikal ettiğini açıkladı.

Pentagon'dan yapılan yazılı açıklamada, DAEŞ'e karşı yürütülen Doğal Kararlılık Operasyonları'nı destekleme çabaları kapsamında ABD Hava Kuvvetleri bünyesindeki F-16 savaş uçaklarından altısının ve 300 kişilik bir askeri ekibin bugün yerel saatle 16.00 civarında İncirlik Üssü'ne vardığı kaydedildi.

Açıklamada, İtalya'da bulunan Aviano Hava Üssü'ndeki 31. Savaşçı Kanadı'ndan olduğu belirtilen küçük çaplı birliğin, "Türkiye'nin DAEŞ'e karşı mücadele operasyonlarına ev sahipliği yapması kararını takiben üsse intikal ettiği" ifade edildi. Açıklamada, "ABD ve Türkiye, 60'dan fazla ulusun katıldığı koalisyonun üyeleri olarak, bölgede barış ve istikrar arayışlarında DAEŞ'e karşı mücadeleye yönelik taahhütte bulundular" denildi.

31. Savaşçı Kanadı, ABD Hava Kuvvetleri'nin Avrupa'da bulunan hava birliklerinden biri. İtalya Hava Kuvvetleri tarafından da kullanılan NATO'ya bağlı Aviano Hava Üssü'nü kullanan birlik, Alpler bölgesinin güneyini korumakla görevli.
Etiketler

Yorumlar

İsmail Saykal :

Neden incirlik Işıd saten onların.. Yoksa T.C İşgalmi hedeflenen Kıprısta üstleri var neden incirlik..CIA nın içinde olduğu hiç bir antlaşma Bize islama huzur vermez vermeyecektirde Lanet olsun Bunu kavrayamayan zekaya..

vatansever :

Sözde müttefikler, hoşgelmediniz! Bağımsız bir Türkiye için haçlı NATO'sundan çıkmalıyız. NATO'da Amerika'nın borusu öter. Türkiye'ye 1 gram faydası yok. Taliban'a karşı Türk askerini kullanır. Bizim terör sorunlarına körükle gider. Bu nasıl bir dünya?

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar