ABD'de dengeler değişti 05 Kasım 2014, 12:59

Amerika'da dün yapılan ara seçimlerin resmi olmayan sonuçları açıklandı. Seçim, Cumhuryetçilerin zaferiyle sonuçlandı. Temsilciler Meclisi'nde çoğunlukta olan Cumhuriyetçiler, Senato'da da çoğunluğu elde etmeyi başardı.
Amerikan siyasetinde dengeler değişti.

Amerikan Kongresi'nin iki önemli ayağını oluşturan Senato ve Tesilciler Meclisi'nde dün seçim vardı. Resmi olmayan sonuçlara göre, Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğa sahip olan Cumhuriyetçiler, 2006 yılından sonra ilk kez Senato'da da çoğunluğu elde etmeyi başardı.

Amerikalı seçmenler, 435 üyeli Temsilciler Meclisi'nin tamamı, Senato'nun 36 sandalyesi ve 38 eyaletin valisi ile eyalet meclislerinin üyelerini belirlemek için sandık başına gitti.

Senato’nun 100 sandalyesinden 36’sı için yapılan seçimlerde şu ana kadar Demokratlar 10, Cumhuriyetçiler ise 21 sandalyeyi kazandı. Böylece Senato’daki toplam sandalye dağılımında şu anda Demokratlar 48, Cumhuriyetçiler ise 52 sandalyeye sahip oldu.

Kongre'nin Temsilciler Meclisi kanadında da Cumhuriyetçiler yarışı önde götürüyor. Meclisin 435 üyesinin tamamı için yapılan seçimlerde, şimdiye kadar Cumhuriyetçiler 219, Demokratlar ise 133 sandalye kazandı. Böylece, Cumhuriyetçiler 8 yıl aradan sonra Senato’da çoğunluğu elde etmiş oldu.

Demokratların özellikle etkin olduğu North Carolina, Colorado, Iowa gibi bölgelerde seçimi kaybetmesi dikkat çekti.

Amerika'da, Senato seçimleri başkanlık seçimleri için belirleyici olarak görülüyor. 2016 başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçiler şimdiden Obama'nın Demokratik Parti'sine oranla avantajlı görülüyor.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar