banner864

ABD'de diplomasi krizi 22 Ocak 2015, 12:59

Amerika ile İsrail arasında diplomasi krizi yaşandı. Krize Amerika Temsilciler Meclisi Sözcüsü John Boehner'ın, İsrail'i Amerika Başkanı ve Dışişleri Bakanı'nın haberi olmadan Kongre'ye konuşma yapması için davet etmesi neden oldu.
 ABD Temsilciler Meclisi Sözcüsü John Boehner'in, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'yu Kongre'de konuşmak üzere Amerika'ya daveti, Amerika ile İsrail arasında protokol krizine yol açtı. 
Davetten ne Amerika Başkanı Obam'nın ne de Amerika Dışişleri Bakanı John Keryy'nin haberi vardı. Netenyahu daveti kabul etti. Ziyaretin konusu İran olunca ortalık daha da karıştı. 

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın toplantısında daveti, 'Bu protokolü hiçe saymaktır' diye yorumladı. Earnest liderleri ancak liderlerin davet edebileceğini vurguladı. 

Konu Amerika Dışişleri Bakanlığı'nın da gündemindeydi. İsrail Başbakanı'nın her zaman ABD'de konuşma yapmasının memnuniyetle karşılanacağını belirten Bakan John Kerry, bunu olağan diplomatik protokoller yerine, Temsilciler Meclisi Başkanı Boehner'dan öğrenmenin olağan dışı olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki'den de açıklama geldi. Psaki, "Geleneksel olarak bir başka ülke liderinin ABD'ye geleceğini, Temsilciler Meclisi Sözcüsünden duymayı beklemiyorduk" dedi.

Amerika'da kriz yaratan açıklama, Obama'nın yıllık Kongre konuşmasının hemen ardından geldi. Temsilciler Meclisi Sözcüsü Boehner, Netanyahu'yu 11 Şubat tarihinde Kongre'ye İran tehdidini anlatması için davet ettiğini açıkladı. Obama ise konuşmasında İran'a yönelik yeni yaptırımların, diplomatik çözüm trafiğini baltalacağını söyleyerek, "herhangi bir yaptırım tasarısını veto edeceğim" dedi. 

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder