banner864

ABD'de hükümet krizi 01 Ekim 2013, 11:08

Amerikan Temsilciler Meclisi'inde Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasındaki uzlaşmazlık ülkeyi hükümet krizinin eşiğine getirdi.
Anlaşmazlık nedeniyle federal hükümetin çalışmaları askıya alındı. Anlaşmazlık bütçe görüşmelerinde ortaya çıktı. Cumhuriyetçiler bütçe kesintilerini önlemek ve borçlanma tavanını yükseltmek için Obama'nın sağlık reformunu ertelemesini istedi.

Savunma, güvenlik kurumları hariç, hükümete bağlı kurumların verdiği tüm hizmetler durduruldu. Salı günü başlayan ve “shutdown” adı verilen bu krizle beraber, 2 milyon 900 bin çalışandan yaklaşık 800 bin kişi ücretsiz izne çıkarıldı. Vergi dairesi gibi kurumlardaki çalışanların tamamı izne çıkarılırken, kolluk kuvvetleri ve hava trafik kontrolü gibi hayati önem taşıyan birimlerde ise izin yok.

Benzer bir kriz, yine Demokrat bir başkanın, Bill Clinton’ın döneminde, 1995 yılının son günlerinde, yaşanmıştı ve federal hükümet çalışmalarını 21 gün boyunca askıya almıştı.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

TC GENC :

amerika nin isi bitmistir, bu daha baslangic misali, itibari olmayan abd artik tum dunya gozunde iyice acikca sahtekar, yalanci ve insanlari birbirine dusuren oldureten igrenc politikasi onu ucurumlara goturuyor umariz abd diye bir varlik ortadan kalkacak...akp nin hali coooook aci

Ataturk1 :

amerika'yi cok daha karanlik gunler beklemektedir, dolar basimina devam etme karari ile amerika cok buyuk hata yapmistir. obama iktidari'nin karizmasi yerlerde surunmektedir. amerikan iktidarina belinden bagli olan herkes ayni sekilde etkilenecektir. obama hukumeti basarisiz olmustur.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder