banner864

ABD'deki Ferguson olayları 170 şehire yayıldı 26 Kasım 2014, 19:16

Amerika'da siyahi bir genci öldüren polis hakkında "yargılamaya gerek yok" kararının ardından birçok kentte eylemler başladı. Eylemler 170 şehire yayıldı. Büyük Jüri'nin yargılamaya gerek görmediği polis memuru Derin Vilsın kendini savundu, "Karşımda bir beyaz olsa yine aynısını yapardım" dedi.
Amerika'da Michael Brown adlı siyahi gencin öldüren polis hakkında "yargılamaya gerek olmadığı" yönündeki karar Amerika'yı karıştırdı.

Büyük Jüri, Brown'ı öldüren Derin Vilsın'ın yargılanmasına gerek görmedi. 10 bin polisin görevlendriildiği Ferguson kentinde başlayan eylemler, dördüncü gününde ülke geneline yayıldı. Amerika'nın 170 şehrinde gösteriler düzenlendi.

Birkaç noktanın dışında şiddet olayının yaşanmadığı gösterilerde bazı köprüler, tüneller ve yollar trafiğe kapandı.

Siyahi genç Brown'ı öldüren polis memuru Derin Vilsın ise kendini savundu. A.B.C. televizyonuna konuşan Vilsın, karşısında bir beyaz olsa da aynı şekilde davranacağını söyledi.

Savcı Robert Mek Kalıh, tanıkların ifadeleri ve fiziki kanıtların çeliştiğini söyledi. Polis memurunun çapraz sorguya alınmadığını belirten avukatlar yeni bir savcının atanması istedi.

Chicago'da halka seslenen Amerikan Başkanı Obama da kararının yarattığı öfkenin "yasalarımızın eşit ve adaletli bir şekilde uygulanmadığı inancı siyahlar arasında derin köklere sahiptir" dedi.

ulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorum Gönder