banner864

ABD'den açıklama: İlk kez doğrudan görüştük 17 Ekim 2014, 11:43

Amerika, PKK'nın Suriye'deki kolu PYD ile örtülü yürütülen teması resmen açıkladı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, görüşmenin bölge dışında gerçekleştiğini belirtti. ABD-PKK arasındaki işbirliğini YPG sözcüsü Polat Can da "Durumun aciliyeti nedeniyle fikir alışverişi pratik işbirliğine döküldü" ifadeleriyle açık bir şekilde dile getirmişti.
IŞİD kuşatmasındaki Ayn El Arap'ta PYD'yi eğiten ve hava saldırılarıyla alan açan Amerika, yıllardır PKK ile yürüttükleri teması resmen açıkladı. ABD Dışişleri sözcüsü Jen Psaki, PYD ile geçen hafta ilk kez doğrudan görüştüklerini duyurdu.
ES //
Günlük basın brifinginde soruları yanıtlayan Psaki, PYD ile zaman zaman aracılar vasıtasıyla görüştüğünü söyledi. Psaki, "Geçen hafta ise ilk kez doğrudan bir görüşme yapıldığını" açıkladı.  Açıklamaya göre; bölge dışında gerçekleşen görüşmeye Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili katıldı. PYD tarafından kimin olduğu hakkında ise bilgi vermedi.

ABD ile PKK arasındaki işbirliğini, PYD sözcüsü Polat Can'ın açık ifadelerle dile getirmişti. Can, "Durumun aciliyeti nedeniyle var olan fikir alışverişleri pratik işbrliğine döküldü" demişti.

"Kobani direnişinden önce de içinde Amerika'nın da olduğu birçok ülke ile ilişkilerimiz vardı. Kobani'de çatışmalar başlayınca mevcut durumun aciliyeti nedeniyle var olan fikir alışverişleri pratik işbirliğine döküldü. Bu konuda hem koalisyon güçlerinin istekleri oldu hem de bizim"

İstihbarat, askeri ve hava saldırıları konusunda birlikte çalıştıklarını söyleyen Can, "IŞİD'in bulunduğu bölgelerin koordinatlarını ABD'ye bildirdiklerini ABD'nin de hava saldırıları gerçekleştirdiğini" belirtmişti.

ABD ile PKK arasındaki resmi açık temasın 13 Ağustos'ta ABD askeri heyetinin Sincar dağında PKK yöenticileriyle bir araya gelmesiyle gerçekleşmişti.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder