banner864

ABD'den askeri hazırlık 21 Nisan 2014, 19:28

Ukrayna siyasi krizi sonrası Amerika ve Rusya karşılıklı olarak askeri hareketliliği yükseltti. Amerikan ordusu, Rusya sınırındaki Polonya ve Estonya’da askeri tatbikat yapmaya hazırlanıyor. Tatbikatların önümüzdeki bir kaç hafta içinde yapılması bekleniyor.
Amerika, Moskova yönetiminin Kırım'ı Rus toprağı ilan etmesinin ardından bölgedeki askeri hareketliliğini artırmaya hız verdi. 

Amerikan Ordusu daha önce Karadeniz’e füze savunma sistemleriyle donatılmış savaş gemisi USS Donald Cook’u göndermişti. Şimdi de Rusya’ya sınırı olan Polonya ve Estonya’da askeri tatbikat yapmaya hazırlanıyor.

Yaklaşık 150 Amerikan askerinin katılması beklenen askeri tatbikatların önümüzdeki bir kaç hafta içinde yapılması bekleniyor. ABD’li yetkililer iki hafta sürmesi beklenen tatbikatların iki ülke ile sınırlı olmayacağını Doğu Avrupa’daki başka ülkelerin de düşünüldüğünü ifade ediyor.

Amerikan ordusu bu hafta sonu bölgeye ulaşması beklenen 12 adet F-16 savaş uçağı ve 200’den fazla destek elemanını Polonya’ya gönderdi. Savaş uçakları 31 Aralık tarihine kadar bölgede kalacak. Washington yönetimi Baltık ülkelerine ise 10 adet F-15 gönderdi.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar