ABD'den İbadi'ye destek 12 Ağustos 2014, 23:21

Irak'ta hükümet kurma çalışmalarıyla ilgili yeni gelişmeler yaşandı. Hükümet kurma görevi verilen Meclis Başkan Yardımcısı Haydar İbadi'ye Amerika'dan, Avrupa'dan ve İran'dan destek geldi.
Irak'ta hükümeti kurmakla görevlendirilen Meclis Başkan Yardımcısı Haydar İbadi'ye değişik kesimlerden destek geldi.

desteğini ilk olarak açıklayan Amerika oldu. Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı'nın ardından, Amerika Başkanı Obama da İbadi'ye destek verdi. Obama, "rak'ta dün atılan yeni başbakan ataması adımının geleceğe yönelik umut vaat edici ancak bir an önce kapsayıcı yeni hükümetin kurulması gerekiyor" dedi.

Amerika'nın mevcut Başbakan ve seçimlerden galip çıkmasına rağmen hükümet kurma görevi verilmeyen Nuri El Maliki'ye yönelik eleştirilerini de sürdürdü. Amerika Savunma Baqkanı Chuck Hagel, Maliki'yi Irak'ı yönetmekte başarısız olmakla suçladı.

İbadi'ye bir destek de NATO'dan geldi. NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen İbadi'yi tebdik etti ve ülkedeki terörün sona ermesi için hükümetin bir an evvel kurulmasını istedi.

Uzun bir süredir sessizliğini koruyan İran'dan da açıklama geldi. İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şemhani, ülkesinin, hükümet kurmakla görevlendirilen İbadi’yi olumlu karşıladığını söyledi. Şahmani, Irak anayasasına göre, hükümet kurma görevinin seçimden en yüksek oyla çıkmış olan partiye verilmesi gerekliliğini de vuguladı.

İbadi ise Maliki'ye sıcak mesajlar verdi. İbadi, eski Başbakan Nuri el-Maliki’yi Maliki’yi siyasi süreçteki en önemli ortaklardan biri olarak gördüğünü vurguladı ve Maliki’nin terörle mücadeledeki tutumunun takdire şayan olduğunu söyledi. Ülkedeki güvenlik ve terör sorununa da değinen İbadi, Irak’ın bütünlüğünün ve güvenliğinin hükümet programının en önemli parçası olacağını söyledi.

İbadi'nin hükümet kurması için 1 ay süresi var.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar