banner864

ABD'den IŞİD'e destek 20 Haziran 2014, 17:16

Amerikan yönetimi, Irak'a karşı IŞİD'den yana tavır aldı. ABD Kongresi'nde konuşan Senato İstihbarat Komitesi Başkanı Dianne Feinstein, Irak Başbakanı Nuri el-Maliki'nin Başbakanlık görevini bırakmasını istedi. ABD Basını da yetkililerin Maliki karşıtı isimlerle görüştüğünü yazdı. Öte yandan Irak hükümeti, ordunun yeniden yapılandırılması kapsamında bütün generalleri görevden aldı.
ABD yönetimi, Irak konusunda terör örgütü IŞİD'den yana tavır aldığını açıkça beyan etti.

Açıklama, Senato İstihbarat Komitesi Başkanı Dianne Feinstein'tan geldi. ABD Kongresi'nde konuşan Feinstein, Irak Başbakanı Nuri el-Maliki'nin Başbakanlık görevini bırakmasını istedi.

ABD basınında da ABD'nin Maliki'yi devirmek için karşı cephe oluşturduğu haberleri yer aldı. Los Angeles Times gazetesi, ABD'li yetkililerin Maliki karşıtı Ahmed Çelebi ve Usame Nuceyfi ile görüştüğünü yazdı.

Öte yandan, Irak ordusunda görevli generallerin tümünün emekliye sevk edilmesi kararlaştırıldı. Başbakanlıktan yapılan açıklamada, kararın ordunun yeniden yapılandırılması çabaları çerçevesinde verildiği belirtildi.

Irak hükümeti de IŞİD'e yönelik hava operasyonlarının görüntüsünü yayınladı. Irak Savunma Bakanlığı tarafıdan yayınlanan görüntülerdr 17 Haziran'daki hava operasyonlarında 55 IŞİD teröristinin öldürüldüğü belirtildi.

Irak hükümeti, örgüte karşı operasyonlar kapsamında 200 kişilik ilk gönüllü birliği el-Enbar kentine gönderdi. Irak hükümeti, gönüllü birliğinin Irak ordusunun gelecekteki ana gövdesini oluşturacağını açıkladı.

Dini lider Ayetullah Sistani, tüm Iraklılara IŞİD'le mücadele çağrısı yaptı.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler
Abdışid

Yorumlar

vatansever :

zaten tersi olsaydi sasardim!!! kendi besledigi yilanami savas acacak!!!

saime :

Olmasi gereken buydu. Isidin paralarini alinca dusman olurlar nasilsa.birde musulumani muslumana kirdirilicak. Onlara gore ozgur topraklarla bas basa kalicaklar.

Azmi Şahin :

abd iki kere işgal ettiği ırakı istediği kıvama getiremediği için tekrar bu defa işid ile hizaya getirmeye çalışıyor. ancak getiremeyecek, yeltendiğiyle kalacak.

Durmuş İzmirlioğlu :

insaların var olan yaşam hakkını tanıyan haklarını koruyan devlet devlettir müslümandır bu hakları tanımıyan hic bir kişi müslümanıktan insanlıktan bahis edemez kimse bu milleti enayi yerine koyup öldürmekle insan yerine konulmaz

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar