banner864

ABD'den kritik rapor 02 Ekim 2013, 18:21

Türkiye'nin 16 milyar dolarlık alım sözü verdiği yeni nesil savaş uçağı F-35'lerin üretim hatalarıyla dolu olduğu ortaya çıktı. Amerikan Savunma Bakanlığı, yüklenici firmalarda yaptığı denetimlerde 363 üretim hatası tespit etti.
 AKP Hükümetinin 100 uçak alım sözü verdiği projede hatalı üretim skandalı ortaya çıktı. Projedeki yüklenici firmaları denetleyen Amerikan Savunma Bakanlığı, F-35 üretiminde tam 363 hata tespit etti.

Bakanlık müfettişlerinin hazırladığı rapora göre söz konusu hatalar, uçağın kullanımı ve güvenilirliğini ciddi biçimde etkileyebilecek boyutta. Raporda özellikle uçağın kritik parçalarının montajında sıkıntı olduğu belirtildi.

F-35 savaş uçağı projesinde Türk şirketleri de yer alıyor. Türkiye de bu kapsamda toplamda 16 milyar dolar tutan sözleşmeye imza atmış durumda.

Amerikan şirketlerinin 2015 yılında iki adet F-35 uçağını Türkiye'ye göndermesi bekleniyor.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Ataturk1 :

bu anlasma fes edilmelidir, savunma sanayi hata kabul etmez. muttefik denip sizi dinleyen bir ulke dostunuz olamaz, dostunuz olmayan kimseden/kurum/kurulusdan savunma araclari almaniz savunamama araclari almaniz sorunu yaratir.

serkan acarel :

16 milyar dolari havaya ve bosa atmaktan, kendin neden kendi ucagini üretmiyorsun ? bu kadar mantiksizlik olurmu yav ? resmen afedersiniz dolarlari ve milletin vergilerini abd nin ..... sokuyorlar, utanin biraz utanin. iste akp nin bir yanlis politika örnegi daha, ama maalesef bizim cahil kisim anlamaz bunlari !!!

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder