ABD'den sert açıklama 23 Mayıs 2014, 08:43

ABD Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Irak petrolünün Türkiye'den uluslararası piyasaya sevkiyatına başlanmasıyla ilgili olarak, Irak federal Hükümeti'nin onayı olmaksızın yapılan ihracatları desteklemediklerini belirtti.

IRAK PETROLLERİ paylaşan: ulusalkanal
Ankara-Bağdat hattında gerginliğe neden olan Kuzey Irak petrollerinin uluslararası piyasaya sevkiyatı ile ilgili ABD'den açıklama geldi.

Günlük basın brifinge konuşan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın "Sevkiyat başladı" açıklamasını değerlendirdi. Irak merkezi hükümetinin onayı olmadan yapılan ihracatı desteklemediklerini belirten Psaki, "Buna ilişkin haberleri gördük. Bunun ne anlama geleceğini ve sonuçlarını müttefiklerimiz Türkiye ile de Kuzey Irak ile de konuşacağız." dedi.

Tansiyonu yükseltecek eylemlerden kaçınılması gerektiğini belirten sözcü, Irak merkezi hükümetinin onayı olmadan petrol ihtacatı yapılmasının kaygı yarattığını dile getirdi.

ABD, "Irak merkezi hükümetinin haberi yok" dedi. Ancak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, satışın Irak tarafından yapıldığını savundu.

ulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorumlar

Ataturk1 :

turkiye'yi bu gunlerine getirecek kisileri biryerlere getirerek turkiye'yi kaybettiniz. akp'nin kime hizmet amacli iktidar oldugunu kucuk cocuklar biliyor artik. kontrolu kaybettiniz, prestijiniz de gitti. saygilarimizla

Ahmet M. Günaydın :

aha,yine bir zırhlımıza "yanlışlıkla"bomba isabet edecek

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar