banner864

ABD'den Türkiye'ye ilk yanıt 12 Eylül 2014, 13:23

Türkiye'nin Amerikan planına imza atmamasına Washington'dan ilk yanıt geldi. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada IŞİD'in elinde bulunan 49 Türk diplomat hatırlatılarak, "ABD'nin planı Türkiye'nin çıkarınadır" mesajı verildi.
Türkiye, Cidde Zirvesi'nde sonuç bildirgesine imza vermedi, Türkiye'nin bu tavrına Washington'dan jet yanıt geldi.

Beyaz Saray basın sözcüsü Josh Earnest, IŞİD'in rehine olarak tuttuğu 49 Türk diplomatı hatırlattı. Earnest, Cidde bildirgesini reddeden Türkiye'ye "Başkan Barack Obama'nın IŞİD planı Türkiye'nin de çıkarınadır" diyerek mesaj verdi. Türkiye'yi "Sünni devlet" olarak niteleyen Earnest, "Sonuçta karar Türkiye'ye ait. Ancak ABD'nin başarılı olması tüm Sünni devletlerin yararına olacaktır" dedi.

Earnest bir kez daha Suriye'yi hedef aldı. ABD'nin olası hava operasyonlarında gerek görülmesi halinde, Suriye devletine ait mevzileri de bombalayacağını söyledi. Earnest "Obama, bu konuda tereddüt etmeyecektir" şeklinde konuştu.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan da Türkiye'nin Cidde zirvesi'ndeki tutumu hakkında bir açıklama geldi. Bakanlık sözcüsü Marie Harf, "Her ülke bu süreçte kendi rolünü değerlendiriyor ancak terörle mücadele konusunda Türkiye ABD'yle çok yakın ortak" dedi.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar